هشدار به استارتاپ ها، چرا جذب سرمایه زودهنگام اشتباه است؟

02/27/2017

با توسعه روز افزون استارتاپ های با کیفیت، کارآفرینان زیادی برای دریافت مشاوره پیش آواتک می آیند و برای تعیین استراتژی جذب سرمایه همفکری می خواهند.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که کسب و کارهای نوپا در مراحل ابتدایی شکل گیری انجام می دهند، جذب سرمایه زودهنگام است. در این پست قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه زمانی برای جذب سرمایه از صندوق ها (VC) و شرکت های سرمایه گذاری مناسب است؟

بهترین زمان برای جذب سرمایه در مرحله بذری  زمانی است که شرکت نه تنها محصول را کامل کرده و استراتژی و برنامه دقیق بازاریابی را اعتبارسنجی کرده ، بلکه آنقدر درآمد اولیه داشته که  بتواند بخشی از ریسک مدل کسب و کار خود را نیز کاهش دهد. در چنین شرایطی استارتاپ می تواند از ارزش بالاتری برخوردار باشد و بسیار آسان تر از آن ارزش دفاع کند. یکی از راهکارهایی که به استارتاپ ها کمک می کند تا بتوانند خود را به این مرحله برسانند، شرکت در دوره های شتابدهی است. در این حالت استارتاپ ها با دسترسی به منابع مختلفی که در دوره های شتابدهی در اختیار دارند، می توانند با رشد سریع تر  به مرحله مناسب برای جذب سرمایه دست یابند.

بگذارید با یک مثال این موضوع را روشن کنیم:

یکی از استارتاپ های خوبی که وارد دوره شتابدهی آواتک شده بود، از نظر سطح محصول در شرایط مناسبی قرار داشت و قصد داشت از یکی از شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های جسورانه حدود مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان را برای رشد ۱۲ ماهه بعدی کسب وکار خود جذب کند.

پس از بررسی های دقیق تر و مذاکرات با چندین سرمایه گذار بهترین پیشنهادی که این شرکت می توانست بدست آورد ارزش پیش از جذب سرمایه (Pre-money Valuation) به مبلغ 900 میلیون تومان بود که در این مثال با جذب سرمایه 450 میلیون تومانی باید کارآفرینان 33 درصد از سهام را به سرمایه گذار واگذار می نمودند.

 

ارزش شرکت قبل از جذب سرمایه Pre-money Valuation=900m IRT

میزان جذب سرمایه Funding Raised=450m IRT

ارزش شرکت پس از جذب سرمایه Post-money Valuation=1,350m IRT (pre-money + funding)

 سهام واگذارشده به سرمایه گذارDilution=33% (post-money / funding)

طول عمر سرمایه Runway=12 month

 

اما آیا راه بهتری برای این استارتاپ وجود دارد که بتواند جذب سرمایه بیشتری را برای سهام کمتر و نهایتا برای مدت بیشتری از فعالیت شرکت جذب کند؟

حالا راهکار بهتر چیست؟

پیشنهاد ما ورود به شتابدهنده ای قوی بود که:

۱. استارتاپ سرمایه کمتری را جذب کند که منجر به واگذاری درصد کمتری از سهام در مرحله ابتدایی می شود.

۲. برای مدت 4-6 ماه می تواند با سرمایه کوچکتری که از شتابدهنده می گیرد ارزش شرکت را با جذب درآمد بیشتر و کاهش ریسک سرمایه گذاری افزایش دهد.

۳. از مزایای غیرنقدی شتابدهنده از جمله مربیان، یادگیری الگوهای موفق بازاریابی و رشد، برنامه ریزی کامل مالی، دسترسی به خدمات حقوقی و … استفاده کند.

۴. دسترسی به وام قابل تبدیل به سهام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان که منجر به ارائه سهام در لحظه نمیشود و پس از تعیین ارزش آتی شرکت به سهام تبدیل میشود.

 

در مثال بالا در استارتاپ سرمایه ای معادل ۱۰۰ میلیون تومان (جمع سرمایه نقدی و غیرنقدی) توسط شتابدهنده سرمایه گذاری میگردد که با پذیرش بالاترین ارزش شرکت در آن زمان (۹۰۰ میلیون تومان) منجر به واگذاری10 درصد از سوی استارتاپ می شود.

دوره اول:   Round #1 (Accelerator شتابدهنده)

ارزش شرکت قبل از جذب سرمایه  Pre-money Valuation=900m IRT

میزان جذب سرمایه  Funding Raised = 100m IRT

ارزش شرکت پس از جذب سرمایه Post-money Valuation=1,000m IRT (pre-money + funding)

 سهام واگذارشده به سرمایه گذارDilution=10% (post-money / funding)

طول عمر سرمایهRunway=4 month

 

پس از خروج از شتابدهنده شرکت توانسته است با بهره گیری از کمک های شتابدهنده و به فرض افزایش درآمد، بدلیل کاهش ریسک سرمایه گذاری و دسترسی به یکی از برترین سرمایه گذاران حوزه استارتاپ، ارزش  شرکت بطورفرضی به 1.8 میلیارد تومان (رشد دو برابری) برساند. به فرض جذب همان مبلغ 450 میلیون تومان.

 

دوره دوم: Round #2 (سرمایه گذار بعد از خروج از شتابدهنده)

ارزش شرکت قبل از جذب سرمایه Pre-money Valuation=1,800m IRT

میزان جذب سرمایه Funding Raised=450m IRT

ارزش شرکت پس از جذب سرمایهPost-money Valuation=2,250m IRT (pre-money + funding)

سهام واگذارشده به سرمایه گذار Dilution=~20% (post-money / funding)

طول عمر سرمایه Runway=12 month

 

دقت کنید که با جمع ۲ مرحله سرمایه گذاری شرکت نه تنها ۴۵۰ میلیون تومان را جذب کرده، بلکه سرمایه گذاری شتابدهنده را هم جذب کرده و جمعا فقط ۳۲ درصد سهام از دست داده است.

 

جمع دوره اول و دوم

کل سرمایه جذب شده Funding Raised=550m IRT

 کل سهام واگذار شده به سرمایه گذارDilution=~30% (post-money / funding)

 کل طول عمر سرمایهRunway=16 month

 

آیا راهکار جایگزینی بجز ورود به شتابدهنده هست؟

بله. در حالتی که فرد موفق به ورود به شتابدهنده نشود یا قصد ورود نداشته باشد می تواند از یکی از ۲ روش زیر همچنان استراتژی بهتری را برای جذب سرمایه اتخاذ کند:

– جذب سرمایه از سرمایه گذاران نیک اندیش (انجل): سرمایه گذاران نیک اندیش معمولا اشخاص حقیقی هستند که در مراحل ابتدایی شکل لگیری کسب و کارهای نوپا، با توجه به زمینه علاقه خود اقدام به سرمایه گذاری میکنند.

– بوت  استرپ/ خودراه اندازی: این روش نوعی نگرش ذهنی اعضای تیم نسبت به کسب وکارشان است که بدون جذب سرمایه اقدام به ادامه فعالیت خود می­کند تا بتواند ارزش کسب و کار خود را افزایش دهد. خودراه اندازی کار چندان آسانی نیست و برای کسب و کارهایی که هزینه عملیاتی بالایی دارند، مشکلاتی بیشتری به همراه دارد. از مزیت­های این روش افزایش ارزش شرکت بدون از دست دادن بخشی از سهام است.

به قلم: ماندانا ابوالفتحی، مدیر سرمایه گذاری

 

 

نظرات0