برنامه‌های آواتک

12/09/2017

همانطور که مطلع هستید، آواتک به خانه جدید خود در کارخانه‌‌ نوآوری نقل مکان کرده است. (در مورد کارخانه نوآوری بیشتر بدانید).

طی‌ سه سالی‌ که از عمر آواتک می‌گذرد، افتخار همکاری با بیش از ۱۸۰ تیم در دوره‌های پیش شتابدهی و شتابدهی را داشتیم. از این تجربهٔ ارزشمند بسیار یاد گرفتیم، نیاز‌ تیم‌ها را بهتر شناختیم، و با کمک آنها زیست بوم استارتاپی ایران را تقویت کردیم. همراه با رشد زیست بوم ایران، تواناییها و نیازهای تیم‌ها هم تغییر کرده است و بر این اساس آواتک هم با توجه به این که در حال حاضر دسترسی‌ به فضای بزرگتر و منابع بیشتری دارد، تغییراتی در برنامه‌های خود داده تا بتواند تیم‌های متعدد و در سطوح مختلف را حمایت کند. تغییرات کلیدی که توضیحات آن‌ در زیر ذکر شده است شامل انعطاف پذیری بیشتر و تخصصی شدن دوره‌ها می‌باشد:

آواتک دورهٔ پیش شتابدهی آواکمپ را منعطف می‌کند. این دوره که مخصوص تیم‌ها در مراحل اولیه و کمینه محصولِ پذیرفتنی است از این پس همیشه پذیرای تیم‌های نوآور خواهد بود. این بدین معنی‌ است که تیم‌ها میتوانند در هر زمانی از سال برای شرکت در این دوره اقدام و پس از گذراندن مراحل ارزیابی در این دوره شرکت کنند. دوره حداکثر ۲ ماه طول می‌کشد و تمرکز آن‌ بر شناخت عمیق کاربران و مشتریان و همچنین ساخت محصول منطبق با بازار است. این دوره برای تیم‌هایی‌ است که اغلب محصول خود را ساخته اند اما کاربر یا مشتری قابل توجهی ندارند و انطباق محصول خود با بازار را اعتبار سنجی نکرده اند. در طول دوره تیم‌ها در فضای اشتراکی‌ آواتک مستقر خواهند بود و بر اساس نیاز خود جلسات متعدد با مربیان خبره خواهند داشت. فرمهای پذیرش برای شرکت در دوره هم اکنون باز است و تیم‌ها میتوانند پس از ثبتِ استارتاپ خود در سایت نوپاهاب، تقاضای خود برای شرکت در دوره را ارسال کنند. روندِ ارزیابی ۳ هفته طول می‌کشد و در طولِ این مدت، جلسات ارزیابی حضوری با تیم ها برگزار خواهد شد. نتیجه تمامِی این مراحل از طریق ایمیل به تیم ها اطلاع رسانی می شود. (نوپاهاب).

دوره شتاب دهی‌ آواتک همچنان بر روی تیم‌هایی‌ متمرکز است که محصول خود را به بازار ارائه داده و توانسته اند کاربر یا مشتری جذب کنند. این دورهٔ ۴ ماهه ۲ بار در سال برگزار میشود و تیم های چرخه ششم اکنون در حال بهره مندی از خدمات این دوره شتابدهی ۴ ماهه هستند. این دوره برای تیم‌های منسجم، کامل و متمرکز است که میخواهند به سرعت رشد کرده و برای مرحلهٔ اول جذب سرمایه آماده شوند. در این دوره تیم‌ها در فضای اشتراکی‌ آواتک مستقر بوده و جلسات مربیگری متعدد در مورد موضوعاتی چون محصول، مهارت‌های فنی‌، بازاریابی و فروش، تیم سازی و برآورد مالی خواهند داشت. هدف این دوره به حداقل رساندن اتلاف منابع و زمان به منظور یادگیری سریع، از طریق به اشتراک گذاری تجربیات توسط متخصصین مجرب می‌باشد. در طول دوره شتابدهی تیم‌ها سرمایه گذاری بذری از آواتک به مبلغ ۲۵ میلیون تومان دریافت میکنند. هم چنین، آواتک در طول دوره به تیم‌ها خدمات انحصاری و تخصصی مالی و حقوقی خواهد داد که این بخشی از سرمایه گذاری غیر نقدی آواتک بر روی تیم‌ها است. در ازای این سرمایه‌گذاری و بر اساس ارزش‌گذاری استارتاپ، ۸ تا ۱۵ درصد از سهام استارتاپ به آواتک انتقال مییابد. در صورت نیاز تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام قابل تبدیل به سهام، به تیم ارائه میشود. پس از پایان دوره و شرکت تیم در مراسمِ ارائه به سرمایه گذار، آواتک همچنان در مراحل مذاکره و جذب سرمایه گذاری همراه تیم خواهد بود. چرخه ۷ شتابدهی اوایل ساله ۹۷ آغاز میشود. فرم پذیرش برای شرکت در دوره هم اکنون باز نیست و زمان پذیرش طی‌ ۴ ماه آینده اطلاع رسانی میشود.

دوره پسا شتاب دهی‌ دورهٔ جدیدیست که برای استارتاپ‌هایی‌ طراحی شده که درآمدزا هستند و به دنبال راهنمایی جهت توسعه کسب و کار خود به منظور جذب بازارهای جدید هستند. این دوره ۶ تا ۱۰ ماه طول می‌کشد و طی این مدت، تیم‌ها با مربیان متخصص در زمینه توسعه کسب و کار در ارتباط خواهند بود. همچنین در صورت نیاز، تیم‌ها میتوانند در فضای اشتراکی‌ آواتک مستقر شوند. سرمایه گذاری نقدی آواتک در این دوره تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان بوده و سهامی که آواتک در ازای آن با تیم ها سهیم خواهد شد بر اساس ارزش‌گذاری استارتاپ ایشان خواهد بود. هم چنین سرمایه گذاری غیر نقدی آواتک شامل کلیه خدمات مالی و حقوقی به تیم می‌باشد. تاریخ آغاز دوره منعطف است. در صورت تمایل برای شرکت در این دوره ابتدا استارتاپ خود را در سایت نوپاهاب ثبت کرده و سپس از طریق این لینک در جلسات مشاوره روزهای سه‌شنبه آواتک که هر هفته برگزار میشود، شرکت کنید تا پس از ارزیابی و در صورت پذيرش در دوره، از شما برای شرکت در این دوره دعوت بعمل آید. (صفحه ثبت‌نام نوپاهاب).

امیدواریم این تغییرات فرصتهای نوآوری و شکوفایی بیشتری برای تیم‌های خلاق ایرانی‌ به ارمغان آورد.

اگر سوالی در خصوص برنامه ها و نحوه پذیرش دارید، می توانید از طریق آدرس ایميل apply@http://avatech.ir با ما در تماس باشید.

به امید دیدار شما در کارخانه نوآوری
ایران سید رئیسی
سرپرست برنامه ها
آواتک

نظرات0