ملایری: کار ما اجرای ایده‌ها نیست، ماموریتمان توانمندسازی تیم‌هاست

01/04/2017

یلدای کارآفرینان استارتاپی روز سه شنبه با حضور جمعی زیادی از فعالان این حوزه برگذار شد.

محسن ملایری بنیان‌گذار آواتک با حضور در پنل مخصوص «مراکز نوآوری وشتابدهنده‌ها» در پاسخ به موضوع ابهامات موجود در مورد بحث به سرقت رفتن ایده‌ها از سوی شتاب‌دهنده‌ها گفت: کار ما اجرا کردن ایده‌ها نیست. ما ماموریتمان پیدا کردن تیم‌های خوب به‌همراه ایده و کمک کردن به تیم‌ها برای اعتبارسنجی ایده‌ها و انطباق آن‌ها با نیاز بازار است.

ملایری گفت: در بسیاری از موارد ایده‌ها تکراری است اما آنچه کسب و کارها را در بازار فعلی از هم متفاوت می‌کند، تیم‌های خوب است. ما در شتاب‌دهنده تیم‌ها را به چالش می کشیم تا بتوانند محصولاتشان را با نیاز بازار منطبق کنند.

او افزود: چیزی که در تجربه دو ساله آواتک و ۳۶ استارتآپی که آواتک با آن‌ها کار کرده برای ما مسلم شده این است که تنها موضوعی که باعث می‌شود یک فرد بتواند از این مسیر پر چالش عبور کند، داشتن صفات شخصیتی کارآفرینانه و قرار گرفتن در کنار هم تیمی‌های درست دیگر است که می تواند به شکل گیری یک تیم موفق منجر شود.

مدیر عامل آواتک همچنین اشاره ای به نحوه شکل گیری آواتک کرد و گفت: هجده سالگی ایران را برای تحصیل ترک کردم، کم‌تر از یک سال مالزی بودم، بعد از آن تحصیلاتم را در حوزه فناوری اطلاعت در قبرس ادامه دادم.

ملایری گفت: نه سال پیش به ایران برگشتم و مدتی را در یک شرکت خانوادگی مشغول فعالیت بودم، اما فعالیت در حوزه صنایع قدیمی برای من جذاب نبود. اولین کسب و کاری که راه انداختم در آن شکست خوردم. بعد از آن طی یک دعوای اتفاقی با شریک جدیدم، شایان شلیله آشنا شدم و ما خاورزمین را تاسیس کردیم .اما مثل نود درصد استارت‌آپ‌های امروز ما هم به اشتباه تمرکز نکردیم و چندین کار را همزمان انجام می‌دادیم. در این میان افتخار آشنایی با سعید رحمانی را پیدا کردیم.

ملایری افزود: سعید رحمانی به عنوان مربی به ما یاد داد برای موفقیت در یک کسب و کار باید تمرکز کنیم. اینکه اگر می‌خواهیم یک کسب و کار موفق را راه اندازی کنیم، باید بر روی آن کسب و کار به طور کامل متمرکز شویم و از انجام کارهای حاشیه ای و یا کارهای مختلف بطور همزمان پرهیز کنیم. تصمیم خیلی سختی بود، ما خیلی از کارهایی که به ط‌ور هم‌زمان انجام می دادیم را متوقف کردیم و تصمیم به تمرکز بر روی «ای نت ورک» گرفتیم که امروزه یکی ازکسب و کارهای موفق است. تقریبا یک سال زمان برد تا ایده آواتک پخته شد و ما دو سال پیش با هدف باور به توان کارآفرینان و استعدادهای کشور و همراهی سرمایه‌گذاران داخلی موفق به شکل دهی آواتک شدیم.

در پنل مخصوص «مراکز نوآوری وشتابدهنده ها » محسن ملایری مدیرعامل اواتک، ناصرغانم‌زاده مدیرعامل شتابدهنده فینوا، احمدرضا مسرورمدیرعامل شتابدهنده دیموند، حمزه قطبی نژادمدیرعامل شتابدهنده نوتک، محمد امین صمیمی مدیرعامل شتابدهنده شفق، حضور داشتند. هدایتگری این پنل هم برعهده رضا کلانتری‌نژاد مدیرعامل شتابدهنده شزان بود.

همایش “یلدای کارآفرینان استارتاپی” در تاریخ ۳۰ آذرماه از ساعت ۱۲ تا ۱۹ در سالن اصلی کتاب‌خانه ملی ایران برگزار شد. پنل مراکز نوآوری وشتابدهنده ها یکی از پنل‌های سه گانه این گردهمایی بزرگ بود.

نظرات0