ساختن، اندازه گرفتن و آموختن

11/20/2017

 اتفاق­‌های کوچک و بزرگ در همین سه سال زندگی شتابدهنده آواتک کم نبوده‌­اند. اما یک چیز بین همه­ ی آن­ها مشترک است؛ هر تغییر و حرکتی برای ما در آواتک منشا خیر و یادگیری بوده و باعث شده نسبت به قبل از آن بیشتر بدانیم و بهتر تصمیم بگیریم.

این بار جابه جا شدیم، اتفاقی که چندین ماه در انتظارش بودیم، از دفتر سبز و دوست داشتنی اول آواتک در دانشکده فنی دانشگاه تهران، با آن چشم انداز به یاد ماندنی از تهران و برج میلادش، و بالکن‌­های پر خاطره و تاثیرگذارش، به کارخانه نوآوری؛ جایی که میراث تلاش و زحمت کارگران و کارآفرینان بزرگی بوده که زمانی تحت عنوان کارخانه الکترودسازی آما، مشغول کار بوده و تک­‌تک آجرهایش، روح و حال الهام­ بخشی دارند.

در نگاه اول، باورش مشکل است، که این فضای جذاب ولی صنعتی و به ظاهر قدیمی، چگونه توانسته به این سرعت، برای فعالیت آواتک و چند مجموعه دیگر مستقر در آن آماده شود. اما ظاهرا روح این ساختمان­­‌ها هم دوست دارند که سریع­تر این رویاها محقق شوند، و پس از گذشت حدود 3 هفته از آغاز انتقال، تمام امکانات قبلی باز هم فراهم شده و رویدادهای جدید در محل آمفی­­‌تئاتر، از جمله رویداد وارونه بیمه، برگزار شده، و تیم­‌ها یکی بعد از دیگری اضافه می­شوند.

کارخانه نوآوری، بستری قابل گسترش است، از بازیگران مختلف عرصه نوآوری، چه شتابدهنده، فضای کاری مشترک، مرکز نوآوری در حوزه‌­های تخصصی مختلف، و خدمات تخصصی استارتاپ­‌ها، با این نگاه که برای فراهم کردن شرایط ایجاد و رشد پایای کسب و کار نوپا، نیاز به فراهم کردن امکانات تخصصی و جامع در زیست­‌بومی بالنده و پر جنب و جوش است.

محل جدید ما، دسترسی آسانی دارد: 15 دقیقه با پای پیاده از میدان آزادی (ترمینال غرب)، 50 متر از ایستگاه متروی بیمه، 13 دقیقه با پای پیاده از فاز اول شهرک اکباتان، 15دقیقه با پای پیاده از ترمینال 1 و 2 پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد، فاصله دارد، و با مترو، اتوبوس، تاکسی، و خودروی شخصی به راحتی قابل دسترس است.

آواتک، پس از پایان دوره پنجم، و در آستانه دوره ششم خود، هم­چنان خود را اندازه می­­‌گیرد، یاد می­‌­‏‍‌گیرد و اصلاح می­کند. این تغییرات از نحوه‌­ی برگزاری دوره­‌های شتاب­‌دهی تا برگزاری رویدادهای تخصصی وارونه یا Reverse Pitch ادامه داشته، و هم­چنان ادامه دارد. ولی آن­چه مسلم است این­است که در شرایط فعلیِ زمانی و مکانیِ کشور ما، همه فعالیت­های متمرکز روی نوآوری به خصوص از مسیر کسب و کارهای نوپا، نیاز به نگاه دقیق، پایش عینی و یادگیری مداوم دارد، و تجربه­ی سه سال و نیم اخیر آواتک در این مسیر، درکنار ارزش­هایی مثل شفافیت و نگاه به­روز و در سطح جهانی،‌ برای ما بسیار ارزشمند است و موجب بهبود و ارتقای همیشگی کیفیت خواهد بود.

اگرچه حتا لحظه‌­ای اندیشیدن به تصویر جذاب این کارخانه نوآوری در ماه­‌ها و سال­‌های آینده، بسیار هیجان انگیز و اغوا کننده است، اما همواره معتقدیم که در این برهه از تاریخ ایران، بیش از هر چیز، به هم­‌کاری و هم­‌دلی با همه مجموعه­‌ها و اندیشیدن به منافع بلند مدت این مسیر، از طریق ایجاد فرهنگ درست، و تربیت انسان­­های با دانش، متعهد و خلاق، نیاز داریم.

رویای ما  در این فضای پر از گزافه‌گویی و شایعه سازی و تحلیل­‌های سطحی، دیدن حرکت مجموعه­‌های بیشتری به سمت رشد متعهد و همکاری­‌های سازنده فرامجموعه‌­ای و ساختن به جای تخریب و تهمت و تفرقه ­افکنی است. و خوش­حالیم که دوستانی خوب برای تحقق این رویا در کنارمان حضور دارند.

نظرات0