پاسخگویی به 10 سوال استارتاپی درباره آواتک که بسیار از ما پرسیده شده

06/11/2015
 1. یک – استارتاپ من  در چه مرحله ای باید باشد تا در آواتک پذیرفته بشود؟ من چند ماهی هست که شروع کردم ام و محصول من هم تقریبا در حال آماده شدن است، آیا هنوز آواتک می تواند برای من مفید باشد؟

با نگاهی به تیم های دوره اول که از آواتک خارج شده اند و تیم های دوره دوم که در اینجا، هم اکنون در حال کار کردن هستند و صد البته با نگاهی به سرویس ها و محیطی که آواتک برای تیم ها ترتیب داده، میتوان گفت که سه دسته کلی از لحاظ سطحی که استارتاپ در آن قرار داده وارد آواتک شده اند:

 • افرادی که در حد ایده بوده اند: اگر در این سطح هستید همین الان از فرصت استفاده کنید و تیم خودتان را بسازید، ایده رو پخته تر کنید و وارد بازار شوید تا نظرات مشتریان را بشنوید و کمینه محصول قابل ارائه (MVP) خود را با هدف منطبق کردن محصول خود با بازار درست کنید، به همین ترتیب شانس بیشتری دارید تا در اواتک پذیرفته شوید.
 • تیم هایی که MVP یا محصول اولیه داشته اند و پای حرف مشتریان خودشان نیز نشسته اند: خوب باید به تیم شما تبریک گفت، شما نسبت به افرادی که در مرحله قبل بوده اند خیلی جلوتر هستید، در پیش شتابدهی آواتک با بعد از چند جلسه منتورشیپ و کارگاه های اولیه و هدف گزاری مناسب با تیم آواتک، آماده این می شوید که محصول خود را آماده کنید و وارد جریان درآمدزایی شوید.
 • تیم هایی که محصول آماده دارند و جریان اولیه درآمدزایی آن ها نیز برقرار شده است: خوب با تجربه قبلی که از کار کردن با تیم هایی مثل تسکولو پیدا کردیم، آواتک مانند یک مسابقه ماراتن شما را آماده می کند که چگونه پیوسته و پایدار بدوید تا در طول مسیر خسته یا زخمی نشوید، چگونه بر طبق برنامه بازاریابی و جذب مشتری خود مشتری جذب کنید، تیم خود را کامل کنید و آماده این شوید که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کنید.

 1. دو – چرا به صورت انفرادی نمیتوانم در آواتک ایده خود را وارد کنم؟ چرا باید ریسک گرفتن یک شریک را بپذیرم؟

با نگاهی به استارتاپ های موفق دنیا متوجه این می شوید که هیچ کدام از آن ها انفرادی موفق نشده اند، قرار گرفتن در یک شتابدهنده یعنی توانایی دویدن با سرعتی که شتابدهنده سرویس ها و خدمات خود را برای شما فراهم کرده، در 2 ماه اول شما نیاز دارید که محصول خود را به مرحله ای برسانید که به خود و ما ثابت کنید که استارتاپ شما جواب می دهد، ضمن اینکه ارائه استارتاپی خود را آماده کنید، با نیروهای توسعه دهنده سرو کله بزنید، با مشتریان مذاکره و صحبت کنید و بسیاری چیزهای دیگر که انجام تمام این ها با سرعتی که شتابدهنده جلو می رود به تنهایی امکان پذیر نیست. پیدا کردن یک شریک و بنیانگذار خوب، ضمن آن که شما را در انجام دادن کارها کمک می دهد، در تصمیم گیری ها و بسیاری چیزهای دیگر که دچار تردید شده اید یاری می دهد.

 1. سه – پیدا کردن یه تیم خوب بسیار دشوار است، از کجا و چه جوری می توانم یک تیم خوب بسازم؟ آیا آواتک می تواند در این زمینه کمک کند؟

پیدا کردن یک هم تیمی با ساختن تیم،  دو مقوله ی جدا از هم هستند، همی تیمی شما که نقش بنیانگذار را نیز دارد در استارتاپ نقش های مختلفی دارد، ما در دو بلاگ مختلف سعی کرده ایم که شرایط یک هم تیمی خوب و اینکه از کجا باید آن را پیدا کنید را پوشش دهیم. آواتک کمکی که می تواند بکند، فراهم کردن بستری برای راحت تر شدن این موضوع است، برگزاری رویدادهای شبکه سازی همفکر در آواتک یکی از همین کمک ها است تا شما فرصت آن را داشته باشید که کسانی را پیدا کنید که علاقه مند به وارد شدن در آواتک هستند. ضمن آن که در دوران پیش شتابدهی و شتابدهی کارگاه هایی با عنوان های ساخت تیم و فرهنگ استارتاپی برگزار می کنیم.

 1. چهار – دلیل اینکه باید بنیانگذار فنی هم در تیم داشته باشیم چیست؟ من می توانم ساخت محصول را برون سپاری کنم.

داشتن یک بنیانگذار فنی فقط محدود به ساخت محصول نمی شود، این فرد در ابتدا مسئولیت ساخت محصول اولیه و بعدها مسئولیت مدیریت توسعه دهندگان، اضافه کردن ویژگی ها، تغییر تکنولوژی و مدیریت محصول را نیز دارد. و شما نیاز به کسی دارید که مانند خود شما دل سوز محصول و استارتاپ باشد و مثل شما وقت و دغدغه داشته باشد. به علاوه اینکه با توجه به روند ساخت یک استارتاپ که روندی چرخه ایست و شما پله پله میبایست، با توسعه محصول سمت مشتریان و نظرات آن ها را نیز بشونید لذا تیمی که شما به آن ها محصول خود را بروسپاری کرده اید هیچگاه منتظر نمی شود تا شما مرحله با مرحله با هدف منطبق کردن محصول خود با بازار پیش بروید و در ازای زمانی که می گذارد از شما اجرت دریافت می کند.

 1. پنج – شرایط برای تیم هایی که از شهرستان به آواتک می آیند به چه صورت است؟ آیا آواتک کمکی در این زمینه می کند؟

درهای آواتک بروی تمام تیم های استارتاپی از هر جای ایران باز است، سرویس ها و خدماتی هم که به تیم ها داده می شود معلوم و مشخص است و در این میان هر کمک دیگری نیز از دست آواتک بر بیاید انجام می دهد. با توجه به تجربه ای از کار کردن با تیم های شهرستانی در 2 دوره آواتک به دست آورده ایم نشان می دهد که شما برای 2 ماه پیش شتابدهی از گزینه هایی چون خوابگاه می توانید استفاده کنید که هزینه آن توسط خود شما باید پوشش داده شود و تیم هایی که موفق به وارد شدن به شتابدهی می شوند از سرمایه اولیه ای که به آن ها پرداخت می شود و حقوق استارتاپی که برای خود در نظر می گیرند می توانند، هزینه های خود را پوشش دهند. در صورت نیاز به معرفی نامه و یا مدارک دیگر آواتک می تواند به شما کمک کند.

 1. شش – چرا 15 درصد سهام؟ آواتک از کجا به این عدد رسیده است؟ امکان کمتر یا بیشتر شدن این عدد هست؟

با در نظر گرفتن نرم جهانی شتابدهنده ها در کشورهای دیگر و شرایط اقتصادی کشورمان و اینکه معمولا سرمایه گذاری در صنایع دیگر مانند ساختمان، طلا و ارز همیشه جذاب تر بوده است و محسابات اقتصادی و بازگشت سرمایه ای، آواتک به میزان 15 درصد رسیده است. این مبلغ قابل تغییر نیست و بدون استثنا برای همه ثابت است و تغییر نمی کند.

 1. هفت – چرا 25 میلیون تومان سرمایه اولیه؟ آیا امکان بیشتر شدن این سرمایه وجود دارد؟

این مبلغ با هدف رفع نیاز های استارتاپی شما در بازه 4 ماهه شتابدهی مقرر شده است، تا شما بدون داشتن دغدغه تامین معاش، بروی استارتاپ خود تمرکز کنید و نیازهای اولیه ای چون حقوق تیم، و سایر هزینه های استارتاپ را پرداخت نمایید. تحت شرایطی و بر اساس نیاز تیم ها امکان بالاتر رفتن این مبلغ نیز وجود دارد.

 1. هشت – آیا امکان آن هست که از وسط یک دوره به شتابدهنده ملحق شویم؟

مطلقا خیر، بودن در اواتک چیزی بیشتر از بودن در فضای اواتک و استفاده از فضای کاری مشارکتی است، شما بسیاری از کارگاه ها و جلسات مربیان را از دست می دهید، ضمن آن که فرصت شناخته شدن خود توسط ما را برای انتخاب 10 تیم از 20 تیم دوره پیش شتابدهی را نیز که بعد از 2 ماه است از دست می دهید.

 1. نه – معیار پذیرش ایده ها در اواتک چیست؟ پروسه انتخاب به چه صورت است؟

اولین و مهمترین معیار پذیرش برای ما، تیم است، تیمی که با هم کار کرده باشند، نقاط قوت و ضعف یکدیگر را بدانند، چشم اندازی شفاف و مشترک داشته باشند تعهدات و انتظاراتشان ار استارتاپ و خودشان واظح و شفاف باشد. بعد از تیم، ما به بررسی مارکت و حجم و فرصت هایی که این ایده می تواند خلق کند می پردازیم و در آخر خود ایده مورد بررسی قرار می گیرد، به یاد داشته باشیم که ایده ممکن است تغییر کند، چرخش داشته باشد ولی در نهایت این تیم است که ثابت است و این ایده را عملی می کند.

پروسه انتخابی نیز به این صورت است که ابتدا فرخوان پذیرش تیم ها داده می شود و شما 5 تا 6 هفته فرصت دارید تا درخواست خود را بر طبق تمپلیتی که در نظر گرفته ایم ثبت کنید. پس از آن، ما ایده شما را بررسی کرده و در صورت داشتن شرایط اولیه از شما دعوت می کنیم تا با تیم خود در مصاحبه شرکت کنید. پس از مصاحبه اول که توسط تیم اواتک انجام می شود و در صورت قبولی از شما دعوت می کنیم تا در مرحله دوم مصاحبه ها شرکت کنید در این مرحله ما از چند تن از سرمایه گذاران و مربیان خود دعوت کرده تا در مصاحبه ها شرکت کنند و پس از قبولی در این مرحله نتیجه به شما اعلام می گردد.

 1. ده – سرمایه گذارانی که آواتک در روز دمودی معرفی می کند از کجا آمده اند و چه شرایطی دارند؟

این سرمایه گذاران که جزو شبکه سرمایه گذاران آواتک هستند، خود کارافرنیان موفقی هستند که با قبول ریسک سرمایه گذاری در استارتاپ ها نه تنها با خود سرمایه می آورند؛ بلکه استارتاپ از تجربه و شبکه گسترده این افراد نیز استفاده می کند.

 

نظرات2