پرواز فرشتگان کسب و کار بر فراز تهران

02/09/2015

استارتاپ های زیادی بدلیل عدم دسترسی به سرمایه اولیه، شکست می خورند. در اکوسیستم های بالغ کارآفرینی، استارتاپ ها در مراحل اولیه، سرمایه اولیه فعالیت خود را از طریق فرشتگان کسب و کار تامین می کنند. بسیاری از کسب و کارهای موفق دنیا از جمله، گوگل، استارباکس، فیسبوک، گروپان نیز سرمایه اولیه خود را از همین طریق تامین کردند.

 

فرشتگان کسب و کار (Angel Investors) تاجرین و کارآفرینان ثروتمندی هستند که بخشی از ثروت خود را بر روی استارتاپ ها، سرمایه گذاری می کنند. اگر چه سرمایه گذاری در این مراحل با ریسک بسیار بالایی همراه است، اما فرشته کسب و کار بدلیل سابقه درخشان تجاری اش، با تیم کارآفرین نوپا از نزدیک کار می کند تا احتمال شکست آنها را کاهش دهد. از این رو به این گونه سرمایه ها که فراتر از پول نقدی است، سرمایه هوشمند نیز می گویند.

دسترسی به این نوع سرمایه برای کسب و کارهای نوپای ایران بسیار محدود است. از دلایل کلان این موضوع می توان به هزینه بالای سرمایه (بدلیل تورم زیاد) و فرصت های سرمایه گذاری ایمن جایگزین از جمله سپرده های بانکی، مسکن و طلا اشاره کرد. از سوی دیگر دلایل خردی مانند عدم وجود داستان های موفق از فرشتگان کسب و کار و عدم وجود راهکار مناسب برای خروج از سرمایه گذاری نیز وجود دارند که امکان دسترسی به این نوع سرمایه را کاهش می دهند.

 

هفته گذشته در تاریخ 9 بهمن 93، رویداد انجل لبز برای اولین بار در تهران برگزار شد. در این رویداد نیمروزه که بیش از ۳۰ نفر از کارآفرینان ثروتمند به همراه نماینده رسمی جهانی انجل لبز در آن حضور داشتند، به انتقال تجربیات و دانش شبکه های فرشته ثروت در منطقه و جهان پرداخته شد. در کنار علاقمندان به سرمایه گذاری بعنوان فرشته کسب و کار، همچنین افرادی از صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق سرمایه گذاری شناسا، دانشگاه صنعتی شریف نیز حضور داشتند.

 

هدف از برگزاری این رویداد ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در استارتاپ ها و شکل گیری شبکه فرشتگان کسب و کار در ایران بود. این رویداد که به همت مرکز شتابدهی نوآوری و با حمایت شتابدهنده آواتک، شرکت سرآوا پارس و پارک فناوری پردیس برگزار گردید. در آغاز برنامه سعید رحمانی بنیانگذار سرآوا به تشریح وضعیت رشد استارتاپ ها در سالهای اخیر  پرداخت و به اهمیت شکل گیری فرهنگ سرمایه گذاری در این حوزه اشاره کرد. همچنین در ادامه برنامه، محسن ملایری به شکل گیری شبکه فرشتگان کسب و کار در آواتک خبر داد که تا بحال سرمایه گذاری هایی نیز در کسب و کارهای موجود در شتابدهنده انجام داده اند. سپس نماینده جهانی انجل لب که از کشور ترکیه به ایران سفر کرده بود نیز ادامه رویداد را به صورت کارگاه های آموزشی و میزگردهای مباحثه ادامه داد. در ادامه کارگاهی توسط تیم حقوقی شرکت سرآواپارس به تشریح فرایندهای بومی شده سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا و تجربیات موفق اخیر اشاره نمود. در انتهای رویداد هم ۲ استارتاپ از آواتک در برابر فرشتگان کسب و کار به ارائه پرداختند و در قالب Shark Tank مورد ارزیابی قرار گرفتند.

 

[metaslider id=392]

 

در این پست وبلاگ قصد داریم تا برخی از نکات کلیدی که در این رویداد مطرح شد را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

اول مرغ یا تخم مرغ

اگر چه به عقیده برخی، ابتدا لازم است مسیر خروج و بازگشت سرمایه برای فرشتگان کسب و کار روشن باشد تا شاهد ظهور آنها باشیم اما به عقیده نماینده جهانی انجل لبز، انجام سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا و افزایش تعداد موفقیت های آنها باعث هموار شدن مسیر مناسب برای خروج از طریق عرضه عمومی سهام (IPO) و ادغام و خرید (M&A) خواهد بود.

 

مهارت سرمایه گذاری با تمرین

نماینده جهانی انجل لبز به تشابه کسب مهارت سرمایه گذاری با مهارت دوچرخه سواری پرداخت. وی اشاره کرد یادگیری نحوه سرمایه گذاری به عنوان فرشته ثروت مانند یادگیری دوچرخه سواری است چرا که اولا شما نمی توانید با خواندن کتاب و آموزش به یک دوچرخه سوار تبدیل شوید. شما باید بر دوچرخه سوار شوید و در دفعات اول یک فرد آشنا شما را در این کار همراهی کند. حتی ممکن است دفعات اول شما بیشتر به زمین برخورد کنید و حتی خراش های جزیی ببینید. برای سرمایه گذاری هم همینطور است. شما باید دست بکار شوید و همچنین با ارتباط با فرشتگان کسب و کار با تجربه از آنها یادبگیرید و تجربیات آینده را نیز به اشتراک بگذارید. در واقع یکی از دلایل شکل گیری شبکه فرشتگان کسب و کار نیز همین است.

 

چه کسی فرشته کسب و کار است؟

فرشتگان کسب و کار بطور معمول دارای شرایط ذیل هستند:

 • بالای 40 سال سن دارند و ثروت بالایی دارند
 • تجربه بالایی در کارآفرینی و محیط کسب و کار دارند
 • دسترسی مناسبی به صندوق های سرمایه گذاری برای جذب سرمایه در مرحله رشد کسب و کار دارند
 • به دنبال کسب نتیجه حاصل از سرمایه گذاری طی 5 تا 7 سال آینده هستند و با صبر زیاد به دنبال خروج از طریق IPO و M&A هستند.
 • در کسب و کارهای نوپا با آینده مبهم سرمایه گذاری می کنند
 • از پول شخصی خود برای سرمایه گذاری استفاده می کنند
 • ریسک بسیار بالایی بر می دارند (90 درصد احتمال از دست دادن سرمایه خود را دارند)
 • از نزدیک با تیم کارآفرین همکاری می کنند و برای موفقیت آنها وقت می گذارند
 • انتظار بازگشت سرمایه بالا در صورت موفقیت کسب و کار دارند (معمولا بین 3 تا 10 برابر سرمایه)
 • از آخرین روندهای صنعت آگاهند و به شبکه تجاری قوی متصلند
 • انگیزه اش از سرمایه گذاری اقبال، شهرت و سرگرمی است (Fortune, Fame, Fun) که این کار را با مربیگری و کمک به کارآفرین برای رسیدن به رویای بزرگش بدست می آورد
 • به جای اینکه به دنبال ایده های جذاب باشد به دنبال بهترین تیم ها برای ارائه ایده ها هستند.
 • ارزشگذاری استارتاپ ها در این مرحله کاملا یک هنر است و بر اساس مدل های ارزشگذاری مالی امکانپذیر نیست.
 • در مرحله اولیه بین 5-20 درصد از سهام استارتاپ را در ازای ارائه سرمایه لازم برای شکل گیری دریافت می نمایند.
 • معمولا در سال بر روی 3 الی 10 کسب و کار سرمایه گذاری می نمایند (برای توزیع ریسک و افزایش احتمال بازگشت سرمایه)
how-startup-funding-works-infographic_copy

 

آمارهایی جذاب درباره فرشتگان کسب و کار

 • در آمریکا 60 هزار کسب و کار در سال از فرشتگان کسب و کار سرمایه می گیرند که در سال 2012 تعداد 105 هزار فرصت شغلی ایجاد نمود.
 • 300 هزار فرشته کسب و کار در آمریکا حضور دارند
 • آقای Ram Shriram یکی از اولین فرشتگان کسب و کار در شرکت گوگل بود که با سرمایه گذاری 200 هزار دلاری، 8/1 میلیارد دلار بازگشت سرمایه داشت (9 هزار برابر)
 • تاثیر سرمایه گذاری فرشته کسب و کار گروپان این بود که طی 8 سال (2008-2013) ده هزار فرصت شغلی ایجاد نمود.
 • جمع سرمایه گذاری فرشتگان کسب و کار بطور سالانه در آمریکا 25 میلیارد دلار، در اروپا 5 میلیارد دلار و در انگستان 6/1 میلیارد دلار است.
 • از هر یکصد ارائه (Pitch) به فرشته کسب و کار، تنها 3 استارتاپ سرمایه دریافت می کنند.
 • از سال 2008 تا 2013 تعداد شبکه فرشتگان ثروت در خاورمیانه از صفر به 9 افزایش یافته است.

stats

نظرات5