مصاحبه با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک، قسمت پنجم: بیت وام

09/08/2015

این هفته با قسمت پنجم از سری مصاحبه ها با تیم های دوره دورم شتابدهی آواتک در کنار شما خواهیم بود.  با سعید مشهدی از بنیان گذاران تیم بیت وام همراه می شویم.

آواتک: بیت وام چیست و چه کار می کند؟

سعید: بیت وام یک شبکه اجتماعی قرض الحسنه است. در حقیقت بیت وام جاییست برای همراهی کردن دوستانتون برای حل مشکلات مالی همدیگه.

مثل شبکه های اجتماعی متداول دیگه وارد بیت وام میشین دوستانتون رو پیدا می کنین و اگه توی بیت وام نبودن براشون دعوت نامه می فرستین. بعد هر کسی ماهیانه مبلغ مشخصی (فعلاً 30 هزار تومان) را واریز می کند. از کل مبلغ در دسترس خودش و دوستاش هر وقت کسی کمک مالی خواست می تونه درخواست بده و زمان برگردوندن قرض رو هم مشخص کنه بعد از تایید دوستاش به حسابش واریز می شه. این پول بصورت مختصر از تمام دوستان کم میشه، بنابراین همه در اون سهیم هستند و به هم کمک می کنند.

آواتک: ایده بیت وام از کجا آمده؟

سعید: قبل از ورود به آواتک من و مسعود برادرم روی برنامه های شهرداری های کوچک استان خراسان کار می کردیم. درخواست پروژه ای مبنی بر مدیریت وام از یکی از شهرداری ها به ما رسید که باعث شد با توجه به گسترده بودن و متداول بودن وام های خانوادگی در اطرافمون به این فکر بیافتیم که با تغییراتی در اونها ، بصورت همگانی از این موضوع استفاده کنیم.

آواتک: ارزشی که بیت وام ایجاد می کند چیست؟

سعید: در بیت وام دوستان می تونن پول های کوچیکشون را با هم به اشتراک بگذارن تا هر موقع مشکل مالی کوچک یا فوری براشون پیش اومد بتونن خیلی سریع و با کمک هم اون رو رفع کنن. در ابتدای این جریان میشه مشکلات کوچک و فوری مالی رو پوشش داد، اما با گذشت زمان این امکان وجود داره که مردم تا حدودی خودشون رو از وام های بانکی با بهره های بالا و پروسه های سخت گرفتن اون جدا کنند.

آواتک: راجع به تیم بیت وام برای ما بگویید. کمی از پیشینه بنیان گذار ها و این که چه چیزی باعث شد فکر کنید شما می توانید این استارتاپ رو شروع کنید.

سعید: خوب این ایده به ذهن من و مسعود برادرم رسیده بود. یادم هست توی همون زمان بود که داشتیم روی استارتاپ ها و چگونگی فعالیتشون مطالعه می کردیم. تازه با سایت های جدیدی که راجع بهش می گفتن و رویدادهایی مثل استارتاپ ویکندها آشنا شده بودیم. خوب با توجه به نیازی که توی این زمینه می دیدیم و وسعت اون، تصمیم گرفتیم از بین چند ایده مختلف این رو انتخاب کنیم. با اینکه رشته تحصیلی من عمران و مسعود برق هستش اما تقریبا ۷ سال در زمینه برنامه نویسی با هم چند همکاری داشتیم. از تقریبا آذر ۹۳ بود که شروع به وارد شدن به جزئیات طرح کردیم.

در حال حاضر در تیم علاوه بر من و مسعود، جمشید هم که مثل ما از مشهد فقط برای کار کردن کامل روی این پروژه در آواتک اومده و به ما کمک می کنه.

در مورد خودمون هم باید بگم من لیسانس عمران از دانشگاه فردوسی هستم و بدلیل علاقه زیادی که به برنامه نویسی داشتم تقریباً حدود 10 سال هست که در این زمینه در کنار کار مرتبط با رشتم، فعالیت می کنم و پروژه هایی هم برای ارگان های متفاوت انجام دادم.

مسعود فوق لیسانس برق-کنترل هست. تخصص اصلی مسعود در زمینه الگوریتم های پیش بینی هوشمند هست. مسعود هم مثل من بخاطر علاقه به برنامه نویسی حدود 7 سال هست که در این زمینه فعالیت می کنه.

جمشید لیسانس مترجمی زبان هست و علاقه زیادی به دنیای استارتاپ داره. جمشید در زمینه تولید محتوا به ما کمک می کنه.

بخاطر علاقه به تکنولوژی همیشه از اخبار روز تکنولوژی سعی می کردم آگاه باشم و همیشه وبلاگ ها و سایت های خبری در این حوزه رو بررسی می کردم. قبل از ورود به آواتک با مسعود به استارتاپ هایی در مشهد سر می زدیم و در مجموع این ها همه زمینه ای شد برای ورود جدی به دنیای استارتاپ.

آواتک: آینده خودتان و بیت وام را چه طور می بینید؟ به چه نحو برای آینده برنامه ریزی می کنید؟

سعید: قطعاً هرکسی بدنبال بهتر شدن آینده خودش و کارش هست اما چیزی که بیت وام رو از بقیه متفاوت  می کنه اینه که بیت وام قصد داره دید متفاوتی به آدم ها بده، دیدی که هست ولی کم رنگ و فرهنگی که با توجه به پیشینه چندین هزار ساله احتیاج به یک تلنگر داره. بیت وام قصد داره کاری کنه که تمام دنیا از اون بهره ببرن نه فقط بخاطر خودشون بلکه بخاطر کسانی که باهاشون هستیم تا کنارشون باشیم. ما در نظر داریم بعد از آمادگی لازم و اطمینان از بازار داخل ، بیت وام رو وارد بازارهای بین المللی کنیم. در کشورهای دیگه در قبال گرفتن وام های خرد از سایت هایی که این خدمات رو میدن (مثل wonga و lendup و …) درصدهای بهره بسیار بالایی که گاها به ۳۰٪ در ماه می رسه! گرفته میشه و در اکثر مواقع مردمی که از اونها استفاده می کنن ناراضی اما مجبور به استفاده هستند. اما ما در بیت وام این بهره رو صفر کردیم و عملا مسلمان ها هم می تونن از این سیستم بدون مشکلات اعتقادی و مذهبی به راحتی استفاده کنن.

آواتک: چه چالش هایی در راه رشد بیت وام وجود دارند؟

سعید: استارتاپ هستش و چالش هاش. میشه گفت توی هر زمینه که وارد میشیم با چیزهای جدیدی مواجه میشیم و نظرات مختلفی رو از کاربرانمون می گیریم که سعی می کنیم در هر مرحله کسب و کارمون رو مطابق با نیازهای واقعی بهبود بدیم. اما شاید بزرگترین چالش پیش روی ما کمبود اطمینان مردم هست که به واسطه سیاست ها و اتفاقات مالی اخیر در ایران افتاده. قطعا با راهکارهایی که مد نظر ما هست این اعتماد و اطمینان دست یافتنی خواهد بود ولی شاید کمی زمان بر باشد که این هم بخاطر بروکراسی اداری هست که در ایران وجود دارد.

آواتک: چه طوری با آواتک آشنا شدید؟

سعید: با آواتک از طریق وبلاگ های خبری و سایت هایی که در زمینه استارتاپ فعالیت می کردن آشنا شدم. خیلی اتفاقی، اما همون موقع فهمیدم این همون جایی هستش که باید واردش بشیم و اون رو با مسعود در میون گذاشتم.

آواتک: تجربه شما با آواتک چه طور بوده است؟

سعید: تجربه خیلی خوبی بود برای تیم ما. دیدی متفاوت نسبت به قبل بر روی کارهای استارتاپی و همچنین اجرای اصولی آنها. محیطی کاملاً پویا و صمیمی و پیدا کردن دوستانی که قطعاً در آینده کمک حال هم هستیم.

بزرگترین مزیت آواتک شبکه ای از مربیان و سرمایه گذارانی هست که با آنها در ارتباط است و این خاصیت اصلی یک شتابدهنده است. وقتی وارد آواتک می شید یاد می گیرید که چطور روی کارتون تمرکز کنید، پیشرفت ها و هدف هاتون رو اندازه گیری کنید و با توجه به اون ها رشد کنید.

آواتک:چه چیزی در مواقع سختی تیم رو با انگیزه نگه می دارد؟

سعید: صبر و امید به خدا داشتن و اینکه با تلاش و اعتقاد به اینکه با پشتکار زیاد قطعاً به نتیجه های خوبی خواهی رسید. مهم این هستش که داریم از کارکردن حتی ۱۴- ۱۵ ساعت و اون هم دور از شهر خودمون لذت می بریم. تیم منسجمی داریم که این خودش بزرگترین انگیزست.

آواتک: بزرگ ترین موفقیت شما تا به این لحظه چه چیزی بوده است؟

سعید: توی بعضی از زمینه ها اصلا تجربه ای نداشتیم ولی با تلاش زیاد به عنوان اولین تجربه، فکر کنم از پس اون بر اومدیم. آشنایی با شبکه ی افراد فعال و کارآفرینی که در این مدت باهاشون آشنا شدیم و استفاده از تجربیات عالیشون در بیت وام ما رو پخته تر کرد.

آواتک: چه توصیه ای دارید برای تیم هایی که قصد دارند یک استارتاپ رو شروع کنند؟

سعید: با توجه به تجربیات کوتاه این دوره که در آواتک بودیم باید بگم هیچ استارتاپی بدون داشتن یک تیم قوی، منسجم و همدل به نتیجه نمیرسه حتی اگر ایده خوبی داشته باشن پس اول تیم خودشون رو آماده کنن بعد به این عرصه پا بذارن. بعد از اون فقط روی همون یک ایده کار کنن و ذهن خودشون رو دیگه درگیر ایده دیگه ای نکنن. امیدوارم در سال های آینده شاهد رشد استارتاپ های ایرانی و بخصوص با نگاه بین المللی در ایران باشیم.

bitvam sefid

نظرات3