6 روش دگردسی نویسنده به کپی رایتر

04/22/2015

وقتی یک نویسنده ، کپی رایتر می شود

6 روش دگردسی نویسنده به کپی رایتر

نوشته زیر به قلم سجاد بهجتی، یکی از مربیان مجرب ما در زمینه کپی رایتینگ است. اطلاعات بیشتر در مورد ایشان را در اینجا می توانید پیدا کنید.

نویسنده تسلط کاملی بر ادبیات زبان فارسی، نگارش جملات و سایر اصول و فنون ادبی دارد، می تواند متنی را با حداقل غلط املایی و نگارشی بنویسد، به زیبایی جملات فکر میکند و به قاعده مندی آنها، همه ی ما به نوعی نویسندگی میکنیم، نامه می نویسیم، گاها برای دل خودمان می نویسیم، یا به هر حال هیچ کدام اینها هم که نباشد بالاخره می نویسیم، کپی رایتر چه می کند ؟ کپی رایتر مشخص می کند چه چیزی را به چه کسی در چه زمانی و به چه شیوه ای بگوید، برای 3 مورد اول نیاز به دانش بازاریابی است، باید بتواند مخاطب را شناخته و مشخص کند ایشان به چیز هایی علاقه مندتر است، چه زمانی برای ارائه مطلب به ایشان مفیدتر است و به چه شیوه ای می شود مطالب را بیان کرد تا تاثیرگذار تر باشد ، کپی رایتر در پی اثربخشی است .

در وب سایت ها، نویسنده ها می نویسند، اما جای خالی کپی رایتر ها در اکثر آنها به چشم می خورد، آنجایی که قرار است مخاطب را همراه کرده و ایشان را متقاعد کنند، در این مطلب شما را نویسنده فرض کرده ام، چرا که می نویسید، و راه هایی را معرفی می کنم که آنها را دگردیسی نویسنده به کپی رایتر صدا میکنم، یعنی تبدیل نویسنده به کپی رایتر، تا اثربخش تر بنویسید یا بهتر است بگویم بر اثربخشی تمرکز کنید.

یک ) بازاریاب شو تا کامروا شوی

انقدر این موضوع مهمه که شاید این تیتر هم برای مطرح کردن آن کم باشد، دانش بازاریابی خودتان را بالا ببرید، خیلی بالا، چند کتاب خوب بازاریابی از انتشارات خوب جدا کنید و بخوانید، مقالات بازاریابی را در اینترنت جستجو کنید و بخوانید، برای اینکار می توانید برحسب موضوع فعالیت خودتان اینکار را کنید که برایتان به اندازه کافی جذاب باشد، مثلا اگر فعالیت شما در زمینه ارائه ویدیوهای آموزشی است، مقالات مربوط به بازاریابی مراکز آموزشی را جستجو کنید، این موضوع کمک زیادی به شما خواهد کرد که تا حدودی با مباحث بازاریابی آشنا شوید .

سعی کنید از این پس متقاعد کننده صحبت کنید، قبل از اظهار نظر ویژگی های طرف مقابل خودتان را بسنجید و با علاقه مندی ایشان بحث را طوری پیش ببرید که بتوانید بر روی مخاطب تاثیر مناسبی بگذارید.

 

دو ) قلم را در جیب بگذار

بلافاصله درباره موضوعی که قرار است اثربخش بنویسید شروع به نوشتن نکنید، اول تحقیق کنید، وقتی قرار است متنی درباره فواید کتاب صوتی بنویسید، تحقیق کنید که هر انسان بطور متوسط چه میزان از عمر خود را در ترافیک می ماند، چه میزان در صف ها سپری می کند، و غیره . نتایج این تحقیق شما، اطلاعاتی است که می توانید در نوشته خود از آن استفاده کنید، یعنی برای اثربخشی نوشته خود لازم است که از آنها استفاده کنید. باز هم تحقیق کنید، چه افراد بزرگ و مشهوری در دنیا از کتاب های صوتی استفاده می کنند؟ نظر این افراد چیست؟ همه ی اینها میتواند شما را در نوشتن متنی اثربخش یاری کند.

کپی رایتری که بدون تحقیق شروع به نوشتن میکند، درست مانند فرمانده ای است که بدون توجه به نقشه های دشمن و اطلاعاتی که از برنامه های دشمن به او می دهند وارد میدان نبرد می شود . دیویداوگیلوی (یکی از بزرگان تبلیغات در دنیا)

 

سه ) چشم ها را باید شست

اگر از مردم درباره بهترین متن هایی که خوانده اند سوال کنید، متن های متفاوتی را می گویند که طنز در آن بکار رفته، زیبایی ادبی خاصی داشته و یا خارج از عرف نوشته شده اند. مردم به اثربخشی توجهی ندارند، شما بعنوان یک “کپی رایتر بعد از این” – شخصی که قرار است بعدها کپی رایتر شود- چشمهایتان را بشویید و جور دیگری ببنید، متن ها را با اثربخشی آنها بسنجید،  برای یک کپی رایتر خلاقیت تنها در زیبا و متوازن بودن جملات تعبیر نمی شود، بلکه در اثربخشی و اثربخشی ترجمه می شود .

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در خصوص سرطان ریه بدست آورید، به کشیدن سیگار ادامه دهید.

این جمله پیچیدگی خاصی ندارد، خلاقیت ادبی عجیب و غریبی هم در آن بکار نرفته، اما اثربخشی زیادی دارد، به سلیقه ی گفتاری مردم اهمیتی ندهید، بلکه سلیقه رفتاری آنها را باور کنید، مردم در گفتار نمیدانند واقعا چه چیزی میخواهند، هنری فورد جمله ی معروفی دارد که “اگر قرار بود مطابق سلیقه مردم عمل کنم، آنها گاری تندرو تری میخواستند نه ماشین!”

 

چهار ) با صدای خوب مخاطب را صدا بزن

عنوان ها 5 برابر بیشتر از متن ها خوانده میشوند، اما معمولا کسانی که متنهای وب سایت ها را می نویسند اصلا به این نکته توجه ندارند، این یعنی 5 برابر متن برای عنوان زمان بگذار، آیا این کار را می کنید؟ از این به بعد انجام دهید تا نتایج جالب انگیزناکی دریافت کنید، چون واقعیت این است که اگر اینکار را نکنید 80% پتانسیل کارایی مطلب خود را کاهش داده اید. البته نوشتن عنوان جذاب و کنجکاوی برانگیز آنقدرها هم کار سختی نیست، اما نوشتن عنوان جذاب و مرتبط با موضوع مطلب کاری است که زمان و دانش می خواهد .

 

پنج ) بیشتر زندگی کن

کپی رایتر باید از بقیه بیشتر زندگی کند، اگر همه هفته ای 1 فیلم می بینند، شما بعنوان “کپی رایتر بعد از این” هفته ای 2 فیلم ببین، اگر کسی رمان داستانی نمیخواند ، شما بخوان ؛ اگر یکبار در سال به مسافرت می روند شما بیشتر برو، برای اینکه تک تک این اتفاقات باعث میشود ارتباط بیشتری بین موضوعات مختلف پیدا کنید، در نوشتن یک متن تضادی زیبا پیدا کنید که بیان آن اثربخشی بالایی داشته باشد. علاوه بر شست و شوی چشم ها، گوش هایتان را هم شست و شوی دهید، تا بیش از سایرین و بهتر از بقیه بشنوید، دیالوگ های زیبای فیلم ها را بنویسید، ضرب المثل های مختلف را مرور کنید، تبلیغی که باعث می شود دست هایتان را در جیب کنید یادداشت کنید تا در روزی که قرار است بنویسید با همه ی اینها ذهن خود را حسابی هم بزنید .

 

شش ) اتو کشیده نباش

زمانی اطلاعات اتو کشیده مخاطبین زیادی داشت، اطلاعاتی که در جدول هایی مشخص نمایش داده میشدند صرفا برای افزایش اطلاعات مخاطب، اما امروز این سبک اطلاعات خریداری ندارد، از مشخصات کالاها باید عبور کرد، از تجربیات استفاده از کالا ها باید بگویید، امروز گفتن از ویژگی های یک رستوران و ظرفیت آن راهنمای خوبی برای انتخاب رستوران نخواهد بود، گفتن از تجربه ی طعم استیک با دورچین پوره سیب زمینی و پیازچه، کمی سس قارچ و بخاری که به دلیل فضای باز رستوران از استیک بلند می شود، ترغیب کننده است.

برای کسب و کار خود متن های تبلیغاتی ننویسید ، برای کسب و کار خود متن های ترغیباتی بنویسید .

نظرات7
برچسب ها