مصاحبه با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک، قسمت چهارم: کورتادو

09/01/2015

در قسمت چهارم از سری مصاحبه ها با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک، گفتگویی داشتیم با علی شاهبندی یکی از بنیانگذاران تیم کورتادو. در ادامه مطلب خواننده این مصاحبه باشید.

آواتک: کورتادو چیست و چه کار می کند ؟

علی: کورتادو یک نرم افزار برای مدیریت کافی شاپ ها است که کلیه امور مربوط به کافه داری از قبیل انبارداری ، امورمالی و ارائه گزارشات دقیق به مدیران کافی شاپ ها را شامل می شود.

آواتک: ایده کورتادو از کجا آمده است ؟

علی: خب ما (من ، مهرداد و محمد) افراد کافه رویی هستیم و تقریبا هر روز یک کافه جدید را امتحان می کنیم. در همین مدت کم کم با مدیران کافه ها آشنا شدیم و وقتی پای صحبت بعضی از آنها نشستیم دیدیم که از برنامه های حال حاضر خود بسیار ناراضی اند و حتی بعضی از آنها به اجبار از برنامه هایی که برای اصناف دیگر طراحی شده استفاده می کنند. در همین حین با توجه به بازار تشنه ای که در مقابل خود دیدیم تصمیم به ساخت کورتادو گرفتیم . خود نام کورتادو نیز نام قهوه ای اسپانیایی است که مخلوط اسپرسو دوبل با فوم شیر است.

آواتک: ارزشی که کورتادو ایجاد می کند چیست ؟

علی: سیستم کورتادو هم برای کافه ها و هم برای کافه رو ها دارای ارزش فراوانی است؛ برای صاحبان کافه قابلیت هایی نظیر دسترسی از راه دور، انبار داری و گزارش دهی دقیق و… همچنین کورتادو یک ERP قوی است و می تواند به کافه داران گزارشات تحلیلی زیادی ارائه دهد. از طرف دیگر ما دوست داریم دارندگان کارت های کورتادو از بهترین تجربه کافه گردی بهره مند شوند زیرا ما خیلی شاهد آن بودیم که افرادی که به کافه می روند دقیقا نمی دانند چه کافه ای مناسب آنهاست و یا دقیقا تمایل به خوردن چه چیزی دارند؛ با استفاده از سیستم کورتادو و با استفاده از تحلیل رفتار مشتریان سعی شده به این نیاز تا حد زیادی پاسخ داده شود.

آواتک: راجع به تیم کورتادو برای ما بگویید، کمی از پیشینه بنیانگذاران و اینکه چه چیزی باعث شد فکر کنید شما می توانید این استارتاپ را شروع کنید؟

علی: تیم ما از یک تیم قوی و منسجم تشکیل شده ، در حال حاضر تیم ما از 5 نفر تشکیل شده مهرداد صمیمی ترین دوست من و از بنیانگذاران کورتادو نقش توسعه دهنده در تیم را به عهده دارد او این قابلیت را دارد که ساعت ها پشت سیستم بشیند و تمامی باگ ها را برطرف کند به جرات می توان گفت یکی از بهترین افراد تیم است . محمد دیگر بنیان گذار کورتادو است که دارای ذهن بسیار خلاقی است و در امور مربوط به کارهای اجرایی و همچنین بخش گرافیک و تجربه کاربری نقش مهمی را در تیم ایفا می کند. محمد آخرین کار خود را رها کرد تا به صورت تمام وقت در کنار کورتادو باشد .سومین بنیانگذار کورتادو خودم، علی شاهبندی که در حال حاضر در کورتادو تمامی امور مربوط به توسعه محصول و همچنین PR را به عهده دارم .

مهشاد و مجید دو عضو دیگر تیم ما هستند که هر دو بعد از ورود ما به دوره شتابدهی آواتک وارد تیم ما شدند و هر دو دارای پشتکار زیاد و روحیه ای خستگی ناپذیر هستند و در تیم وظیفه فروش و مارکتینگ را به عهده دارند.

آواتک: آینده خود و کورتادو را چطور می بینید ؟ به چه نحوی برای آینده برنامه ریزی می کنید ؟

علی: در کل ما آینده خوبی را برای کورتادو پیش بینی می کنیم چون تا همین الآن هم بازخوردهای بسیار خوب و مثبتی را از فرآیند کار گرفته ایم. در این مرحله بیشتر تمرکز ما  روی بازار تهران است ولی در آینده حتما به کل ایران و یا حتی خاورمیانه گسترش خواهیم یافت.

آواتک: چه چالش هایی در راه رشد کورتادو وجود دارد ؟

علی: ما هم اکنون که به این مرحله رسیدیم با چالش های بسیاری مواجه شدیم و خدا رو شکر از همه انها با موفقیت عبور کردیم، با این وجود هر روز چالش جدیدی سر راهمان قرار می گیرد ، ولی از اصلی ترین چالش هایی که روبه روی ماست هم اکنون جذب مشتریان هدفمند و همچنین ارتباط با بازیگران صنعت قهوه و کافی شاپ ها است.

آواتک: چطور با آواتک آشنا شدید ؟

علی: ما همیشه به دنبال پیشرفت بودیم  و وقتی تصمیم به اجرای ایده کورتادو گرفتیم ابتدا مدتی را از راه دور با هم شروع به کار کردیم سپس به فکر گرفتن دفتر کار افتادیم که متاسفانه یا خوشبختانه نتوانستیم از هیچ بانکی وام برای اجاره دفتر بگیریم. در همین حین که ما در فکر ایجاد سرمایه بودیم دوستی به ما آواتک را معرفی کرد. سپس ما پس از بازدید از سایت آواتک متوجه شدیم که تنها 2 روز تا ارسال پروفایل مهلت داریم و سپس شروع به ارسال پروفایل کردیم و پس از روند مصاحبه و انتخاب ، خدا را شاکریم که الان اینجا در کنار شما هستیم.

آواتک: تجربه شما با آواتک چطور بوده است ؟

علی: در یک کلام باید گفت اواتک عالـــــــــــیـــــــــــــــه !!!!!

ما از وقتی به آواتک وارد شدیم آموزش هایی دیدم که به جرات می توان گفت نظیر آن ها را در هیچ دانشگاه و یا مرکز آموزشی نمی توان یافت. علاوه بر آن، آواتک سرمایه لازم برای چند ماه کار را در اختیار ما قرار داد و همچنین شبکه ای از مربیان داخلی و خارجی بسیار خوب و فنی ای را در اختیار ما قرار دادند. از جمله مربیانی که به صورت مستقیم در جریان روند پیشرفت ما بودند می توان به افرادی چون : وحید جوزی ، پویا عظیمی ، شاهین طبری ، البرز طوفانی و شایان شلیله اشاره کرد؛ ما به کمک این مربیان و تیم خوبمان توانستیم محصول خودمان را تا حد زیادی بهبود ببخشیم و الآن مشتریانی نیز داریم .

“در ضمن جو آواتک هم خیلی خوبه آدم فکر می کنه تو خونشه “

آواتک: چه چیزی در مواقع سختی تیم را با انگیزه نگه می دارد؟

علی: به جرات می توان گفت تیم ، تیم و تیم. من خودم تیم های زیادی را دیدم که بر سر موضوعات بسیار پیش پا افتاده و کوچک با یکدیگر به اختلاف خورده و یا حتی از هم جدا می شوند ولی خدا را شکر ما تیم منسجم و خوبی داریم و همیشه و همه جا پشت هم ایستاده ایم.

آواتک: بزرگترین موفقیت شما تا به این لحظه چه چیزی بوده است ؟

علی: ما از دورانی که به آواتک آمده ایم موفقیت های زیادی داشته ایم ولی از جمله آنها می توانیم به بستن قرارداد با 10 مشتری ای که پول پرداخت کرده اند. همانطورکه می دانید داشتن مشتری نکته بسیار حائز اهمیتی برای هر استارتاپی است. و همچنین ارتباط گرفتن با خانم قمبری نفر اول باریستای جهان و خانه باریستای ایران IBG از جمله موفقیت های ما در این مدت بوده است.

آواتک: چه توصیه ای دارید برای کسانی که قصد دارند یک استارت آپ را شروع کنند؟

علی: خب ، البته من در جایگاهی نیستم که الان بخواهم به کسی توصیه ای داشته باشم ولی به شدت توصیه می کنم حتما به تیمی که می خواهند در آینده با آن کار کنند دقت زیادی داشته باشند چون زمانی که با تیم خود می گذرانید از زمانی که با خانواده خود می گذرانید بسیار بیشتر است. توصیه دیگری که می توانم داشته باشم این است که قبل از ورود به هر شتابدهنده ای مدتی به روی محصول خود کار کنند و تا جایی که می شود آن را بپرورانند و سپس برای ورود به شتابدهنده ها اقدام کنند.

logoLow-for-web

نظرات2