6 قدم برای آن که ایده استارتاپی خود را به صورت واضح شرح دهید

03/28/2015

یکی از کلیدی ترین مهارت های هر کارآفرین، توانایی موثر توضیح و شرح ایده ی استارتاپی خود به دیگران است. حتی اگر قصد پیدا کردن سرمایه گذار هم ندارید، باید بتوانید ایده تان را به مشتریان، کارمندان، مربیان و شرکای احتمالی خود در آینده به گونه ای  شرح دهید که آن ها متوجه شوند. مطمئنان هرگز نمی خواهید با کسی وارد مکالمه درباره ایده تان شوید که بعد از توضیحات شما هنوز درباره ایده شما تصویر واضحی ندارد.

خیلی از کارآفرینانی که مشغول تشریح ایده خود در موقعیت های مختلف هستند، به واسطه شوقی که دارند و مدت زمان چند هفته ای یا چند ماهه ای که به این ایده فکر کرده اند، قصد آن را دارند که تمام ایده و ویژگی های آن را در چند دقیقه توضیح دهند و هر آن چه که لازم است تا شما فکر کنید ایده ی آن ها ایده ی بزرگ و کاملی است. ولی در پایان توضیحات، چیزی که برای مخاطب باقی می ماند، گیجی و سردرگمی است. با این 6 مرحله ای که برای شما در اینجا شرح می دهیم، شما قادر خواهید بود که ایده ی خود را برای مشتریان، سرمایه گذاران یا حتی مادربزرگ خود به نحو احسنت تشریح کنید.

  • تا آنجا که امکانش می باشد، توضیحات خود را ساده و کوتاه کنید. توضیحات شما نباید بیشتر از چند خط شود.
  • مشکلی را که می خواهید با ایده خود حل کنید در یک خط بیان کنید. این مشکل همان چیزی است که مشتریان شما از آن رنج می برند و برای آن ها مشکل ساز است.
  • خیلی ساده و کوتاه راه حلی را که برای حل کردن این مشکل دارید در یک خط بیان کنید.
  • در یک خط توضیح دهید که این راهکار چه معنایی برای مشتریان شما خواهد داشت و نتیجه نهایی برای مشتریان چه خواهد بود؟ آیا باعث کاهش هزینه ها می شود؟ زندگی آن ها را بهتر می کند؟ فرصت های بیشتری برای آن ها ایجاد می کند؟
  • تا آن جایی که امکانش می باشد، توضیحات خود را شخصی کنید. به طوری که فردی که روبروی شما نشسته است توضیحات شما را درک کند. آیا مشکلی که شما حل می کنید، مشکل آن ها هم بوده است؟ آیا آن ها کسی را می شناسند که این مشکل را تجربه کرده باشد. هر چه قدر ارائه شما ملموس تر باشد، احتمال اینکه به ایده شما دل بسپارد بیشتر است.
  • اصلا نگران این نباشید که تمام جنبه ها و ویژگی های استارتاپ خود را بیان کنید. شما باید فقط سعی کنید که به میزانی فرد مقابل را علاقه مند یا کنجکاو کنید که بعد از ارائه از شما سوالات لازم را بپرسد و شما همیشه فرصت لازم را دارید که در قسمت سوال و جواب، با جزییات بیشتر، ایده خود را تشریح کنید.

اگر می خواهید ارائه خود را تست کنید، فقط کافیست برای افراد مختلف ایده خود را شرح دهید و بعد از ارائه، از آن ها بخواهید که با درک و فهمی که از توضیحات شما بدست آورده اند، ایده شما و نحوه کار آن را برای شما شرح دهند. و در آخر، تمرین؛ تمرین، تمرین. باید چندین و چندبار ایده خود را ارائه دهید تا آن که توانایی تشریح واضح آن را کسب کنید.

نظرات0