گفتگو با تیم های دوره سوم شتابدهی آواتک – بخش نهم: جرمینال

05/29/2016

این قسمت از مصاحبه های ما با تیم های دوره سوم شتابدهی به جرمینال اختصاص یافته است. در ادامه مطلب خواننده گفتگوی ما با امیر احسانی جم از بنیان گذارن این استارتاپ سخت افزاری باشید. امیر به همراه حسن نجفی و علی شکری بر روی اولین محصول خود یعنی فایندیما متمرکز هستند.

.

آواتک: راجع به جرمینال برای ما توضیح دهید.

امیر: ما استارتاپ جرمینال هستیم و در حوزه IoT و وسایل هوشمند فعالیت می‌کنیم و اولین محصول ما یک گجت یابنده هوشمند است به نام فایندیما. تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتاد اگر وسایلی که گم کردید پیش شما بیایند به‌جای اینکه شما دنبال آن‌ها بگردید؟! فایندیما وسیله‌ای هوشمند در ابعاد کوچک است که به افراد در گم نکردن وسایل کوچکشان ازجمله کلید، کیف و گوشی موبایل کمک می‌نماید.

.

آواتک: ایده جرمینال چه طور به ذهن شما رسیده است؟

امیر: هر سه نفر ما دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شاهرود بودیم از ابتدای آشنایی باهم تلاش متفاوتی برای راه انداختن کسب و کار را داشته‌ایم و در طول مدت تحصیل گروه برای کارهای مختلفی را با همکلاسی‌ها و دوستان دیگرمان راه می‌انداختیم، اما پس از مدتی گروه از بین می‌رفت و ایده‌ به مرحله جدی نمی‌رسید.  ترم آخر دانشگاه علی در حال کار روی یک اپلیکیشن اندرویدی بود که بخشی از آن تغییر رنگ بود. حین کار کردن روی این اپلیکیشن ناگهان ایده‌ای در ذهنش شکل گرفت که وقتی می‌توانیم رنگ روی نمایشگر را تغییر بدهیم، حتما راهی هم برای تغییر رنگ یک لامپ وجود دارد. همین کنجکاوی ساده تبدیل شد به ایده‌ای که علی شکری هشت ماه روی آن کار کرد و در نهایت لامپی ساخت که با ارتباط بی‌سیم و از راه دور قابلیت کنترل و تغییر رنگ را دارد. با این ایده وارد آواتک شدیم اما پس از مصاحبه و اعتبارسنجی متوجه شدیم که مردم در حال حاضر به دلیل قیمت پایین انرژی و … به لامپ هوشمند نیازی ندارند، بلکه بیشتر دغدغه پیدا کردن وسایل‌شان را دارند. به همین دلیل محصول از لامپ هوشمند به گجت یابنده تغییر کرد.

.

آواتک: ارزشی که استارتاپ شما ایجاد می کند چیست؟

امیر: جرمینال با هدف تعامل هوشمند فعالیت می‌کند و سعی دارد زندگی بهتر و هوشمندتر ایجاد کند. اولین محصول ما نیز کمک می‌کند تا در طول یک روز، مقدار زیادی در وقت و هزینه صرفه جویی شود.

.

آواتک: آینده تان را با جرمینال چطور می بینید و چه برنامه ای برای آن دارید؟

امیر: در حال حاضر موفق شدیم به عنوان اولین کمپین موفق جمع سپاری تکنولوژی در ایران، پیش فروش فایندیما را روی پلتفرم دونیت انجام دهیم. البته ناگفته نماند که پیش فروش محصول فایندیما هنوز ادامه دارد. برای آینده هم در نظر داریم تا با جذب سرمایه مناسب بتوانیم بازار بیشتری برای محصول‌مان هدف قرار دهیم و تعداد بیشتری از فایندیما را تولید نماییم و پس از آن به دنبال محصول جدید برای عرضه به بازار هستیم.

.

آواتک: از دیدگاه شما چه چالش هایی در راه رشد جرمینال وجود دارند؟

امیر: چالش زیادی پیش رو داریم یکی از آن‌ها هزینه های بالای تولید سخت افزار است. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که به‌عنوان یک استارتاپ سخت‌افزاری درزمینه‌ وسیله‌های هوشمند و اینترنت اشیا در ایران با آن مواجه هستیم تولید انبوه است. ازیک‌طرف نبود امکانات و از طرف دیگر هزینه‌های بالا برای تحقیق و توسعه موانع مقابل استارتاپ‌های سخت‌افزاری در این زمینه است.

.

آواتک: چطور با آواتک آشنا شدید؟

امیر: از طریق رویدادهای کارآفرینی و استارتاپ گرایند که شرکت کرده بودیم.

.

آواتک: تجربه شما با آواتک چه طور بوده است؟

امیر: خوب بوده و بودن در آواتک یکی از بهترین تجربه های زندگی هر سه نفر ما خواهد بود. در کنار این مسئله آموزش‌هایی که در دروه پیش شتابدهی گرفتیم باعث شد تا بتوانیم در مسیر روشن‌تر قدم برداریم و تصمیم های بهتری بگیریم.

.

آواتک: چه چیزی در مواقع سختی تیم را با انگیزه نگه می دارد؟

امیر: امید به آینده.

.

آواتک: چه توصیه ای دارید برای تیم هایی که قصد دارند یک استارتاپ رو شروع کنند؟

امیر: من نمیوانم توصیه‌ای برای کسی داشته باشم فقط سعی می‌کنم تجربه هایی که دارم را به اشتراک بگذارم تا شاید مفید واقع گردد. مهم‌ترین تجربه‌ای که می‌توانم مطرح کنم این است که تشکیل یک تیم خوب به روند پیشرفت سریع خیلی کمک خواهد کرد.

.

آواتک: بزرگ ترین درسی که از ابتدای کار تا کنون آموخته اید چیست؟

امیر: مشورت کنم، فکر کنم و در نهایت کاری که فکر میکنم درست هست را انجام بدم.

germinal

نظرات0