3 توصیه مهم به دانشجویانی که قصد ساخت استارتاپ خود را دارند

02/24/2015

امروز در حال گشت و گذار در سایت های استارتاپی و بلاگ های شتابدهنده های مختلف در دنیا بودیم که یک دفعه به یک صفحه از بلاگ شخصی پال گراهام، بنیان گذار YCombinator درباره ساخت استارتاپ های دانشجویی برخورد کردیم. تاریخ بلاگ بر می گردد به 9 سال پیش، سال 2006 ولی بعد از اینکه بلاگ رو خوندیم متوجه این شدیم که خیلی از نکاتی که پال در بلاگ نوشته هنوز هم کاربردی است و اتفاقا خیلی شبیه مکالماتی هست که ما اینجا در آواتک در تورهای دانشجویی به دانشجویان توصیه می کنیم. ما 3 تا نکته رو از این نوشته استخراج کردیم که اینجا با شما به اشتراک میزاریم.

این نوشته مخصوص دانشجویانی هستش که قصد ساخت استارتاپ خودشون رو دارند یا ایده ساخت یک استارتاپ رو بعد از فارغ التحصیلی دارند. خوب سوال این جاست که برای شروع چی کار کنیم؟ هنوز در دانشگاه هستید و کلاس ها فرصت این کار رو به شما نمیده؟

 

1- وارد یک استارتاپ شوید

گراهام در قسمتی نوشته: “اولین راه یادگیری در مورد استارتاپ ها، دیدن فعالیت آن ها از نزدیک و ترجیحا کار کردن در یکی از آن ها است. حتی اگر توانایی کار کردن تمام وقت رو ندارید، از فرصت های کار داوطلبانه در استارتاپ ها استفاده کنید، در استارتاپ ها به صورت داوطلبانه کار کنید و در عوض تجربه کسب کنید. یا اگر استارتاپ یک روال رسمی کارآموزی ندارد، شما به آن ها پیشنهاد دهید. حتی اگر به همین اندازه هم فرصت ندارید، از تعطیلات تابستانی خود استفاده کرده و حداکثر استفاده را از این زمان داشته باشید.” به نظر ما، با این جمله ی گراهام، دیگه هیچ بهانه ای قابل قبول نیست. حتی خود استارتاپ ها هم از این فرصت ها استقبال می کنند. خیلی از استارتاپ های ما در آواتک مثل نوار به دنبال نیروهای دانشجویی هستند.

 

2- از پتانسیل های گروه ها و فعالیت های دانشجویی حداکثر استفاده رو بکنید.

در دانشگاه و محیط های دانشجویی شما با بسیاری دانشجویان دیگر که صاحب ایده، دانش و توانایی هستند، احاطه شده اید، برای همین منظور گراهام در جمله ای می گوید:”از محیط دانشگاه خود حداکثر استفاده را داشته باشید، دانشگاه ها معادن پیدا کردن بنیان گذار هستند، هم کلاسی های شما بهترین گزینه ها برای پیدا کردن شرکای تجاری هستند.” در فعالیت های داشجویی شما با افرادی که از نظر برقراری ارتباط به شما نزدیک تر هستند را پیدا میکنید. به نظر ما، یک تیم خوب بعد از داشتن توانایی های برقراری ارتباط  موثر با هم، باید از نظر تخصص هم کامل باشد یعنی ترکیبی از دانش مدیریتی و فنی.

 

3- کسب مهارت کنید

زمان بگذارید و مهارت ها و دانشی را که برای راه اندازی یک استارتاپ لازم دارید، یاد بگرید. گراهام در جمله ای می گوید: “با فکر کردن به پیدا کردن یک شغل، شما به سمت یادگیری زبان های برنامه نویسی می روید که آن شرکت مدنظر دارد. در یک استارتاپ هم شما نیاز دارید که این تخصص رو توسعه دهید. زبان برنامه نویسی را که می خواهید استارتاپ خود را بر پایه آن بسازید، یاد بگیرید و در آن متخصص شوید. ولی مهمترین مهارتی که شما به عنوان یک بنیان گذار قبل از برنامه نویسی باید بلد باشید، توانایی فهم نیازهای مشتریان است، برای آن که به آن ها چیزی دهید که می خواهند.”

به نظر ما هم توانایی ساختن یک اپلیکیشن جامع و پیچیده، جالب به نظر میاد ولی در صورتی که نتواند نیازهای کاربران را برطرف کند، به درد نمی خورد. به نظر گراهام هم خیلی از دانشجویان با رویاپردازی، فقط به فکر ایده پردازی هستند در حالیکه نیازهای کاربران را در نظر نمی گیرند و به این فکر نمی کنند که این کاربران هستند که تصمیم می گیرند که استارتاپ شما از زمین بلند شود یا نه!

 

پس از این فرصت چند ساله که در دستتون هست استفاده کنید و تیم، دانش و مهارت های لازم را برای ساخت یک استارتاپ بدست آورید. اگر هم مثل خیلی ها این فرصت رو از دست دادید، اصلا نگران نباشید هنوز دیر نشده است، کلی جامعه استارتاپی دیگر اون بیرون هست که می توانید به تیم سازی، کسب دانش و مهارت بپردازید، بلاگ پست ما رو درباره 11 رویداد استارتاپی برای پیدا کردن هم تیمی و اعتبارسنجی ایده ها رو حتما بخوانید. در صفحه مشاغل آواتک هم می تونید آخرین فرصت های شغلی استارتاپ های آواتک رو پیدا کنید.

 

نظرات1