آیا وارد شدن به یک شتابدهنده واقعا برای استارتاپ من مفید است؟

02/14/2016

شتابدهنده ها هم اکنون در دنیا جزء جدایی ناپذیر اکوسیستم های استارتاپی هستند. در ایران هم با رشد جامعه استارتاپی، تعداد شتابدهنده ها بیشتر و بیشتر می شود و سوالاتی پیرامون آن ها نیز شکل می گیرد. سوالاتی چون، شتابدهنده ها چه کمکی به من می کنند؟ آیا شتابدهنده مناسب من است؟ چگونه متوجه شوم که کدام شتابدهنده ها مناسب من است؟ و سوالات بسیار دیگر، که ما در بلاگ امروز به آن ها پاسخ خواهیم داد ولی قبل از آن، برای کسانی که هنوز با مفهوم شتابدهنده ها آشنا نیستند باید گفت که شتابدهنده ها موجودیت هایی هستند که در یک برنامه کوتاه مدت و مشخص، معمولا ۳ الی ۴ ماه، منابع لازم و حیاتی چون، سرمایه، فضای کار و مربیگری را در اختیار استارتاپ قرار می دهند و در ازای آن درصدی از سهام استارتاپ را دریافت می کنند. اطلاعات بیشتر در مورد آواتک و شرایط آن را در اینجا بخوانید.

یک شتابدهنده برای شما مفید است اگر:

  • اگر به دنبال نظرات و توصیه های شتابدهنده و مربیان آن هستید

استارتاپ ها با توجه به تعریفشان و ماهیتشان، دچار اشتباهات بسیار می شوند و حضور و توصیه های مربیان و افراد با تجربه ای که قبلا این مسیر را طی کرده اند می تواند به میزان قابل توجهی این اشتباهات را کاهش دهد. بنابراین حتما قبل از انتخاب، با مربیان و مدیران شتابدهنده آشنا شوید و مطمئن شوید که آن ها برای شما ارزش افزوده ای خواهند داشت. شما قرار است چند ماه از سرنوشت سازترین روزهای زندگیتان در آن شتابدهنده بگذرانید، پس حتما به این نکته توجه کنید.

  • از ایده استارتاپ خود خاطر جمع هستید

قطعا در نگاه اول، هیچ استارتاپی در پاسخ به سوال، آیا ایده شما جواب خواهد داد؟ پاسخ منفی نخواهد داد. ولی پارامترها و معیارهای بسیاری وجود دارد که ادعای شما را ارزیابی کند، الف. آیا استارتاپ شما در حد ایده است یا شما الان در مراحل عملی ساخت آن هستید؟ ب. آیا راه حلی که در استارتاپ خود ارایه داده اید، توسط مشتریان اعتبار سنجی شده است یا خیر؟ ج. آیا بازاری که برای محصول خود متصور هستید، با هم منطبق است یا خیر؟ و بسیاری معیارهای دیگر که بنیان گذار یک استارتاپ با استدلال به آن ها می تواند از ایده استارتاپ خود خاطر جمع باشد. خاطر جمع باشد، نه اینکه مطمئن باشد، فراموش نکنیم که بسیاری از استارتاپ ها حتی بعد از مراحل سرمایه گذاری و فروش هم ممکن است شکست بخورند.

  • شما آماده استفاده از امکانات و سرویس های شتابدهنده هستید.

همان طور که از اسم شتابدهنده بر می آید، آن ها اینجا هستند تا شما را شتاب دهند، پس اگر آماده شتابدهی نیستید، عملا وقت خود و سرمایه شتابدهنده را تلف خواهید کرد. آماده بودن به چه معنا است؟ الف. وجود یک تیم آماده و متعهد، بسیاری از بنیان گذاران، با هدف جذب هم تیمی وارد شتابدهنده می شوند ولی شتابدهنده جای مناسبی برای پیدا کردن شریک کاریتان نیست، البته بسیار اتفاق می افتد که یک تیم در شروع و یا اواسط دوره شتابدهنده به مشکل می خورند ولی اگر می خواهید از امکانات یک شتابدهنده حداکثر استفاده را بکنید، با یک تیم خوب وارد شوید. ب. آمادگی برای تمرکز بروی ساخت استارتاپ خود. بسیاری تصور می کنند که می توانند ساخت استارتاپ خود را در یک شتابدهنده به صورت همزمان با باقی فعالیت های کاریشان انجام دهند، ولی تجربه نشان داده که جو و محیط کاری و میزان فشاری که وارد می شود، عملا مانع از این می شود که شما چند کار را به طور هم زمان انجام دهید. فراموش نکنید که شما در حال ساخت شرکت خود هستید و کار ۸ صبح الی ۴ بعد از ظهری کارمندی دیگر در اینجا جواب نخواهد داد. پس برای ورود به یک شتابدهنده آماده شوید.

  • آمادگی برای جذب سرمایه

چه یک کارآفرین با تجربه باشید و چه یک تازه کار، جذب سرمایه هیچ گاه کار راحتی نبوده است. شتابدهنده این جاست که شما را برای این کار آماده کند. جذب سرمایه فقط معرفی شدن به سرمایه گذار نیست، بلکه آماده کردن شما برای آن است که به سرمایه گذار نشان دهید که شما یک استارتاپ سالم، جذاب و رشد پذیر دارید. شما را برای سوالاتی که سرمایه گذاران از شما می پرسند آماده می کنند، سوالاتی چون، ارزش شما چه قدر است؟ مشتریان شما چه کسانی هستند؟ میزان جذب و رشد شما چه قدر خواهد بود؟ رقابت به چه صورت است؟ برآوردهای شما از هزینه ها و درآمدها به چه صورت است؟ پلن شما برای جذب نیرو چیست؟ شرکت شما بعد از توسعه و رشد در چه جایگاهی خواهد بود؟ و بسیاری سوال دیگر که شتابدهنده شما را در جواب دادن به آن ها کمک می کند.

  • اگر فارغ التحصیلان دوره های قبل آن از آن راضی هستند

هرچند که این نکته هنوز کمی برای جامعه استارتاپی ایران زود است، زیرا معمولا ۳ الی ۴ سال بعد از فارغ التحصیلی می توان به طور قطع میزان موفق بودن یک استارتاپ را سنجید ولی با صحبت کردن با فارغ التحصیلان می توانید به نکات زیادی پی ببرید، آیا آن ها از برنامه راضی بوده اند؟ چه چیزهایی از بودن در شتابدهنده به دست آورده اند؟ چه چیزهایی به آن ها بیشتر کمک کرد؟ در نهایت نظرات آن ها می تواند موثر باشد چون، از یک زاویه آن ها مشتریان این شتابدهنده بوده اند.

.

یک شتابدهنده برای شما مفید نیست اگر:

  • شما فقط برای جذب سرمایه سریع آماده اید. به غیر از ضوابط یک شتابدهنده برای دادن سرمایه اولیه که به صورت ماهانه و با اصول خاصی همراه هست، این کار مانند این است که شما هر شغلی را به واسطه آن که به شما حقوق می دهد قبول کنید. ممکن است از جوانبی شما را تامین کند ولی در نهایت شما در آن رشد چندانی نخواهید کرد و از آن شغل خوشحال نخواهید بود.
  • شما فقط به دنبال فضایی برای کار کردن هستید، مجددا شاید در این زمینه به شما کمک کند ولی از تمامی مزایای یک شتابدهنده نمی توانید استفاده بهینه بکنید.
  • شما با هدف پیدا کردن شریک کاری وارد شتابدهنده شوید، همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردم، اینکه با این هدف وارد شوید، شما را از دریافت مزایا و سرویس هایی که شتابدهنده برای شما مهیا می کند عقب می اندازد، شما در زمانی که به دنبال پیدا کردن هم تیمی هستید باید بروی عملیات استارتاپ خود، ساخت محصول، بازاریابی و فروش، شرکت کردن در کارگاه ها و جلسات مربیان و سرمایه گذاران متمرکز شوید.

امیدوارم این مقاله در انتخاب شما برای ورود به یک شتابدهنده کمک کرده باشد. در صورتی که علاقه مند هستید تا تازه های آواتک، چون زمان باز شدن دوره ها، رویدادها و انتشار مقالات دیگر مطلع باشید حتما در خبرنامه ما عضو شوید.

برای ثبت نام در دوره چهارم شتابدهی از طریق این لینک اقدام کنید.

نظرات0