درس هایی از برگزاری جلسه هیئت مدیره

06/30/2016

این مطلب بازنشر شده از وبلاگ محسن ملایری است.

هفته پیش ما یکی از بهترین جلسات هیئت مدیره آواتک رو برگزار کردیم. می تونم بگم در تمامی سالهای فعالیتم هیچ وقت جلسه هیئت مدیره ای را در این سطح حرفه ای برگزار نکرده بودم. تصمیم گرفتم برخی از درس هایی که در این مدت از برگزاری جلسات هیئت مدیره کسب کردم را بنویسم:
هیئت مدیره هر شرکت توسط مجمع سهامداران و معمولا برای یک بازه ۲ ساله انتخاب می شوند. ما در آواتک یک ترکیب ۳ نفره برای هیئت مدیره داریم و الان بعد از گذشت ۱.۵ سال از شروع آواتک من دارم هر روز به اهمیت بیشتر هیئت مدیره پی می برم. برخی از اشتباهات گذشته من و رایج در استارتاپ ها در مورد هیئت مدیره

 • من در مراحل اولیه کسب و کارم هیئت مدیره نمی خواهم! این وظیفه هر بنیانگذاری هست که از روز اول برای هیئت مدیره اهمیت قائل بشه. حتی برای تشکیل هیئت مدیره خوب نباید منتظر جذب سرمایه هم بود. هدف از تشکیل هیئت مدیره کسب اجازه برای تصمیم گیری نباید باشه بلکه استفاده از افراد قوی برای جذب راهنمایی و همفکری در گرفتن تصمیمات کلیدی هست. من بنیانگذرانی را دیدم که به اندازه کافی فواید داشتن هیئت مدیره خوب را جدی نمی گیرند. تشکیل هیئت مدیره قوی و برگزاری جلسات منظم و پربار گام مهمی به سمت حرفه ای تر شدن استارتاپ شماست.
 • مشکلی نیست به دائی ام اعتماد دارم. می تواند رئیس هیئت مدیره باشد! این از آن جملات رایج در بین شرکت های نوپا و یکی از بزرگترین اشتباهات آنهاست. قانع کردن افراد قوی برای حضور در هیئت مدیره کار آسانی نیست ولی اگر موفق به این کار بشوید لطف بزرگی به شرکتتان کرده اید. در مراحل جلوتر هم که جذب سرمایه می کنید روی تعیین نماینده اشخاص حقوقی حساس باشید و افرادی را بپذیرید که می توانند به عنوان مربی راهنمایی های ارزنده ای به شما بدهند. اگر ترکیب قوی از هیئت مدیره دارید و خیلی پیگیر جلساتتون نیستید یا فکر می کنید چه خوب که خبری از جلسه هیئت مدیره نیست بدونید یک جای کار داره میلنگه.
 • هیئت مدیره من در برگزاری جلسات با من همراهی نمی کند! معمولا در شرکت های بزرگ این رئیس هیئت مدیره هست که درخواست جلسه میکنه ولی در استارتاپ بخصوص از آنجاییکه هیئت مدیره قوی آدمهاش سرشون خیلی شلوغ هست این وظیفه بنیانگذار (معمولا مدیرعامل) هست که پیگیری مصرانه برای برگزاری دوره ای (ماهانه یا فصلی) را داشته باشد. تجربه نشون میده اگر در برگزاری جلسات هیئت مدیره حرفه ای و آماده عمل کنید، اعضای هیئت مدیره دفعه بعدی که درخواست جلسه می کنید از این موضوع استقبال هم می کنند. همچنین برعکس اگر جلسات رو ضعیف برگزار کنید دفعه بعدی که درخواست جلسه کنید اونها سعی می کنند به تعویق بندازند تا وقت خودشون رو هم زیاد در جلسه غیر مفید تلف نکنند.
 • من خیلی کار دارم و در حال رشد هستم. هیئت مدیره برای شرکت های لوکس و بزرگ است! این تصور به شدت اشتباه است. اگر چنین تصوری دارید بدانید دارید پرنفس در جاده خاکی حرکت می کنید. هدف فقط ایجاد یک محصول خوب پرمشتری نیست. اگر چه این بزرگترین هدف هر شرکتی است ولی شما می خواهید ساختار شرکتی بسازید، گسترش بیابید، اگر لازم است سرمایه جذب کنید و یا حتی طی ۵ سال آنقدر بزرگ شوید که وارد بورس بشوید. اگر چشم انداز شما این است بشدت جلسات هیئت مدیره را جدی بگیرید و خودتان را به چالش بکشید تا در برگزاری آن بهتر و بهتر بشوید.

این موارد هم تجربیاتی است که به نظرم شما را در برگزاری جلسات هیئت مدیره بهتر کمک می کند:

 • نحوه درخواست و گرفتن جلسه: اعضای هیئت مدیره اگر بخوبی تعیین بشوند معمولا افرادی هستند که وقت زیادی ندارند. بنابراین با درک این مسئله و بدون اینکه این رو شخصی قلمداد کنیم (که شاید از ما خوششون نمیاد یا ما براشون مهم نیستیم) پررو باشید و با منشی های اعضای هیئت مدیره یا اگر ندارند با شخص خودشون (همزمان روی ایمیل و اس ام اس) پیگیر زمان بعدی جلسه بشید. خوب هست که چند زمان رو پیشنهاد کنید تا اینکه بین اون اعضا بتونند اعلام کنند کدام زمان بهتر هست. اولین تایید زمان رو از رئیس هیئت مدیره بگیرید ولی قبلش هم مطمئن بشید بقیه اعضای هیئت مدیره روز خاصی نیست که مشکلی برای حضور داشته باشند.
 • شدوئینگ (Shadowing): یکی از بهترین راههای تقویت توان مدیریتی شدوئینگ هست. مثلا اینکه شما بعنوان مدیرعامل یک شرکت نوپا بتونید یک روز یا چند روز تمام وقت مدیرعامل یک شرکت موفق را را همراهی کنید. انگار که در یک کلاس درس عملی قرار می گیرید و با موقیعت های واقعی مواجه میشید. یکی از روش های خوب برای بهبود برگزاری جلسه هیئت مدیره این هست که با یک مدیرعامل قوی یک روز در جلسه هیئت مدیره حاضر بشید. مثلا خوبه این موضوع رو به رئیس هیئت مدیرتون بگین و اگر اون خودش مدیرعامل مجموعه دیگری هست، یکبار بعنوان مهمان در تمام یا بخشی از جلسه او را همراهی کنید.
 • ساختار جلسه: جلسه هیئت مدیره معمولا بین ۱ تا ۳ ساعت که ماهانه یا فصلی برگزار می شود که شامل موارد ذیل است. دقت کنید که لزومی ندارد تمامی این موارد در یک جلسه ارائه شود ولی در هر فصل باید تمامی آنها حداقل یکبار مطرح شده باشند.
  مهمترین آپدیت های کسب و کار (متریک ها و اتفاقات کلیدی چه خوب و چه بد!)
 • گزارش عملکرد مالی (فصلی) و مصوب نمودن طرح کسب و کار در صورت نیاز (سالانه یا بیشتر)
 • آخرین وضعیت تیم و نیروی انسانی بخصوص در مدیران ارشد شرکت (اخراج، استخدام، …)
 • آخرین وضعیت محصول: توسعه های فنی، نقشه راه محصول، بروزرسانی ها و …
 • آخرین وضعیت فروش و بازاریابی: آخرین آمارهای فروش و تحلیل رشد یا کاهش آن، ارائه نتایج فعالیت های بازاریابی و معرفی برنامه های آتی آن
 • آخرین وضعیت توسعه کسب و کار: جذب شرکای تجاری جدید، برنامه های توسعه ای شرکت
 • حضور دیگر افراد در جلسه هیئت مدیره: برای ارائه برخی از گزارش های فوق می توانید از اعضای کلید شرکت هم در بخش هایی از جلسه هیئت مدیره استفاده کنید. (مثلا ارائه گزارش مالی توسط مدیرمالی شرکت) گاهی این مسئله باعث ایجاد ارتباط سازنده تری بین اعضای شرکت شما با هیئت مدیره نیز می شود. نگران نباشید که آنها روزی جای شما را بعنوان مدیرعامل بگیرند. رهبر خوب همیشه اعضای تیمش را توانمندتر از خودش می کند. به این استراتژی اصصلاحا بدون دیواره (No Firewall) می گویند که امکان دسترسی اعضای هیئت مدیره به مدیران ارشد راحت تر می باشد. همچنین می توانید در بخش هایی از جلسه از حضور مشاورین یا مربیان خودتان استفاده بکنید.
 • ملزومات برای جلسه هیئت مدیره: جلسه هیئت مدیره ای که ملزوماتش را نداشته باشد محکوم به شکست است. موارد ذیل را همیشه آماده کنید:
  • دستور جلسه هیئت مدیره: موضوعاتی که می خواهید در جلسه به بحث گذاشته بشود. تصمیمات کلیدی که می خواهید در هیئت مدیره بررسی و نتیجه گیری شود. گزارش هایی که می خواهید ارائه کنید. بصورت لیست به آنها اشاره کنید. حتما دستور جلسه را به همراه ضمائم آن حداقل ۴۸ ساعت قبل برای اعضای هیئت مدیره ارسال کنید.
  • صورتجلسه قبلی هیئت مدیره: صورتجلسه قبلی هیئت مدیره را پرینت بگیرید. در ابتدای جلسه تصمیمات جلسه قبل را یکبار مرور کنید و اگر اقداماتی که تعیین شده بود انجام داده اید به آنها اشاره کنید. امضای اعضای هیئت مدیره را برای صورتجلسه جمع آوری کنید و در بایگانی حفط کنید. در زمان حسابرسی شرکت این صورتجلسات کمک زیادی به شما خواهد کرد. اهمیت مستندسازی صورتجلسات و ضمائم آن به شدت مهم است.
  • ضمائم دستورات جلسه: مواردی که در ساختار جلسه مطرح شد و در دستور جلسه شما وجود دارد را در قالب ضمائم پرینت بگیرید و برای هر یک از اعضای هیئت مدیره پوشه ای درست کنید و آنها را بعد از دستورات جلسه و صورتجلسه قبلی در آن پوشه به ترتیب قرار دهید. ضمائم پرینت بگیرید (در حفظ درختان زیاده روی نکنید!)

نظرات0