مصاحبه با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک، قسمت سوم: نیک پرینت

08/25/2015

این هفته با نیکو نیکنام مدیرعامل تیم نیک پرینت مصاحبه کرده ایم. از شما دعوت می کنیم خواننده این مصاحبه باشید.

آواتک: نیک‌پرینت چیست؟

نیکو: نیک‌پرینت یک سرویس آنلاین است که از صفر تا صد خدمات طراحی، چاپ و تحویل محصول را به کاربران ارائه می‌دهد.

آواتک: ایده نیک پرینت از کجا آمد؟

نیکو: ایده نیک‌پرینت از دل مشکلات رایجی متولد شد که در حوزه طراحی و چاپ وجود داشت. به طور خاص همیشه مشتریان در دو حوزه به مشکل بر می‌خوردند: طراحی و چاپ. ما طی سال‌ها فعالیت و بر اساس تجربه‌ای که از کار با شرکت‌ها یا افراد مختلف داشتیم بارها و بارها شاهد بودیم که مشتریان متحمل زحمت و دشواری‌های غیرضروری می‌شوند. مثلا در بخش طراحی مشتریان دسترسی آسانی به بهترین و خبره‌ترین طراحان نداشتند و به همین دلیل نمی‌توانستند نهایتا طراحی‌های باکیفیتی داشته باشند. علاوه بر این، آنها در زمینه چاپ طرح‌ها و سفارشات خود نیز مشکل داشتند و از فرایند پیچیده چاپ و گزینه‌های مناسب برای هدفشان اطلاع نداشتند. مثلاً در حال حاضر و فارغ از مشکلات کلی، اگر مشتری بخواهد یک سفارش طراحی بدهد و سپس آن را برای چاپ به جایی بسپارد باید 8 مرحله زمان‌بر و انرژی‌بر را طی کند:

– یافتن یک طراح خوب

– توضیح نیاز خود به طراح

– بررسی و احیانا رفع نواقص طرح نهایی

– تایید طرح برای ارسال به چاپخانه

-یافتن یک چاپخانه خوب

-ارسال فایل طرح خود به چاپخانه (در صورتی که چاپخانه به صورت آنلاین هم فعالیت کند طرح باید ایمیل شود و در غیر این صورت باید حضوری به چاپخانه تحویل داده شود)

– درخواست تحویل محصول از چاپخانه

–  نهایتا دریافت محصول چاپ شدۀ نهایی.

 

همین‌طور که می‌بینید این فرایند به شدت خسته‌کننده و پیچیده است.

حالا چرایی راه‌اندازی نیک‌پرینت روشن‌تر شد: ما آمده‌ایم تا این فرایند را ساده، خلاصه و لذت‌بخش کنیم.

آواتک: نیک پرینت چه ارزشی ایجاد می‌کند؟

نیکو: نیک‌پرینت یک سرویس آنلاین با طیف متنوعی از طراحی‌های گرافیکی و بهترین گزینه‌های موجود برای چاپ این طراحی‌ها است که تمام این امکانات را با قیمتی معقول و مقرون به صرفه در اختیار تمام کاربران می‌گذارد. در واقع ما مشکل همیشگی دسترسی به طراحان برتر، دسترسی به طراحی‌های مدرن و به‌روز و همینطور دستیابی به کیفیت و سرعت برتر در چاپ سفارشات را حل کرده‌ایم.

از سوی دیگر استفاده از نیک‌پرینت بسیار آسان است و همه ایرانیان می‌توانند فارغ از مکان جغرافیایی یا میزان آشنایی با فنون و اصول طراحی و مسائل پیچیده چاپ به ما دسترسی داشته باشند. همچنین نیک‌پرینت یک سیستم تحویل محصول هم دارد که محصولات چاپ شده را درب منزل مشتریان تحویل می‌دهد.

آواتک: درباره تیم (هم‌بنیانگذاران) و آنچه موجب گردآمدن شما شد بگویید.

نیکو: در حال حاضر 6 فرد خلّاق و پرانرژی تیم نیک‌پرینت را تشکیل می‌دهند.

نیکو، بنیانگذار و مدیرعامل نیک‌پرینت، تجربه 5 سال فعالیت به عنوان مدیر طراحی خلاق، طراح گرافیک وب و ناظر چاپ برای بیش از چندین شرکت را در کارنامه دارد و همچنین عضو تیم برگزاری رویدادهای معتبری نظیر کنفرانس سالانه کانون کارآفرینی ایران و جشنواره وب ایران بوده است.

رامین طراح خلاق ما در نیک‌پرینت است. او کارشناس طراحی گرافیک و کارشناس ارشد نقاشی است و برای 5 سال با شرکت‌های مختلف به عنوان طراح گرافیک همکاری کرده است. رامین به عنوان استاد نیز در دانشگاه به تدریس می‌پردازد.

مجید مدیرفنی نیک‌پرینت است. او در 7 دوره مسابقات جهانی رباتیک حضور داشته است و در 2 دوره سرپرست یکی از تیم‌های رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بوده و چندین سال هم به عنوان برنامه نویس حرفه‌ای با شرکت‌های معتبر همکاری داشته است.

امین در نیک‌پرینت به عنوان توسعه دهنده front-end حضور دارد و 3 سال تجربه برنامه‌نویسی در شرکت‌های مختلف را در کارنامه دارد. او کارشناس نرم‌افزار از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین است. امین سابقه حضور در استارتاپ‌های موفق دیگر را هم دارد.

علی، استراتژیست محتوا و مدیر تامین محتوای نیک‌پرینت است. او کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد زبانشناسی از دانشگاه تهران است. علی به مدت 7 سال به عنوان مترجم آزادکار، مترجم همکار با ناشران برجسته، ویراستار و مدیر تامین محتوا سابقه فعالیت دارد.

نازنین، مدیر شبکه‌های اجتماعی نیک‌پرینت است. او کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و مدرس زبان انگلیسی و از اعضای فعال و پرانرژی نیک‌پرینت است.

آواتک: آینده خود را با نیک پرینت چطور می‌بیند و چه برنامه‌ای برای آن دارید؟

نیکو: ما در آینده به یک فروشگاه یا بستر فروش تبدیل می‌شویم که طراحان خلاق می‌توانند طراحی‌های خود را برای ما ارسال کنند تا ما آنها را همراه با طرح‌های طراحان نیک‌پرینت در فروشگاه به نمایش بگذاریم و کاربران بتوانند طرح مورد نظر خود را خریداری کنند. به این ترتیب ما نقش پلتفرمی را ایفا خواهیم کرد که موجب دسترسی مشتریان به طراحان و به طرح‌های بیشتر و متنوع‌تری خواهد شد و از سوی دیگر برای طراحان مستقل درآمدزایی خواهیم کرد، به نحوی که با هر بار خرید یکی از طرح‌های این طراحان مبلغی به حساب آنها واریز می‌شود.

از طرف دیگر ما در آینده به سریع‌ترین و در دسترس‌ترین مرکز خدمات چاپ و طراحی آنلاین بدل می‌شویم که تمام کسب و کارها و شرکت‌های کوچک و بزرگ می‌توانند از خدمات ما استفاده کنند و نهایتا ورود به بازارهای منطقه و خدمات‌رسانی به کشورهای همسایه و سپس ورود به بازار جهانی طراحی و چاپ آنلاین هدف دیگری است که در افق دید ما قرار دارد.

آواتک: چه چالش‌هایی برای رشد دارید؟

نیکو: ما اکنون بخش عمده‌ای از چالش‌هایی که ممکن است یک استارتاپ با آنها مواجه شود پشت سر گذاشته‌ایم اما همچنان چالش‌هایی وجود دارند که خود را برای جنگیدن با آنها آماده می‌کنیم از جمله بالا بردن نرخ تبدیل، جذب مشتریان هدفمان و گسترش کسب‌و‌کار خود در فاز اول در تهران و در فاز‌های بعد در سرتاسر کشور.

آواتک: چطور با آواتک آَشنا شدید؟

نیکو: ما همیشه به دنبال فرصتی بودیم که علاوه بر تخصص و تجربه خود از دانش و راهنمایی مربیان و مدیران برتر استفاده کنیم. از سوی دیگر با جامعه استارتاپی کشور و آقای محسن ملایری هم از طریق شبکه‌های اجتماعی تا حدودی آشنایی داشتیم و اولین بار از طریق شبکه‌های اجتماعی ایشان متوجه شدیم که شتابدهنده‌ای به اسم آواتک در ایران شروع به کار کرده است. همچنین با برخی دوستانمان که در دوره اول آواتک شرکت کرده بودند صحبت کردیم و بازخورد خیلی مثبتی در باره این شتابدهنده از آنها دریافت کردیم و چون از قبل ایده نیک‌پرینت را در سر داشتیم، فضا را مساعد دیدیم تا آن را به بهترین شکل ممکن اجرایی کنیم. بنابراین ما هم در کنار دیگر استارتاپ‌ها برای ورود به آواتک ثبت‌نام کردیم و توانستیم داوران و مدیران آواتک را قانع کنیم که نیک‌پرینت همان ایده درستی است که کمبود آن احساس می‌شود و این شد که حالا اینجا هستیم.

آواتک: ازتجربه خود با آواتک بگویید.

نیکو: در یک کلام باید گفت: آموزنده و رشددهنده.

دو نکته ارزشمند در مورد تجربه آواتک این است که در اینجا از همه چیز به اندازه کافی آموزش می‌بینید، نه کمتر و نه بیشتر، زیرا وقت و انرژی برای استارتاپ‌ها اهمیت زیادی دارد و دیگر اینکه آنچه را که نیاز داریم یاد بگیریم در زمان درست، نه دیرتر و نه زودتر به ما آموزش می‌دهند و این زمان‌بندی صحیح باعث شکل دادن و نظم بخشیدن به استارتاپ می‌شود. شما در آواتک مربیان و مشاوران مختلفی را در اختیار دارید که بهترین‌ها در زمینه فعالیت خود هستند. آواتک این امکان را به ما داده است که مسافت طولانی و پر فراز و نشیب ایده تا اجرا را خیلی سریع‌تر از معمول طی کنیم. این شتابدهنده یک فضای مناسب برای ما بود تا مشکلات احتمالی را که معمولا به دلیل کم‌تجربگی و عدم پیش‌بینی در استارتاپ‌ها رخ می‌دهد، از قبل پیش‌بینی و چاره‌اندیشی کنیم. در واقع حضور در اینجا شانس موفقیت ایده نیک‌پرینت را افزایش داده است.

آواتک: در لحظات دشوار چه چیزی مایه انگیزه و امید شماست؟

نیکو: یک تیم خوب با اعضایی همدل و خوش‌اخلاق که خود را وقف یک ایده کرده‌اند. این همان چیزی است که هنگام وقوع مشکلات یا چالش‌های پیش‌بینی ‌نشده به شما کمک می‌کند ادامه دهید و هرگز دست از تلاش بر ندارید. این روحیه تیمی و صمیمیت میان اعضا توانسته انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری بالایی به نیک‌پرینت بدهد و بقا و رشد ما را تضمین کند.

آواتک: بزرگ‌ترین موفقیت شما تا به این لحظه چه بوده است؟

نیکو: نکته جالب برای ما این است که اگرچه هنوز وبسایت خود را راه نینداخته‌ایم اما کسب و کارها و مشتریان مختلفی با ما تماس گرفته‌اند و به ما سفارش داده‌اند. از طرفی میزان رضایت این مشتریان از ما بسیار بالا بوده و همین رضایت باعث شده بیش از پیش به کیفیت کار خود اطمینان پیدا کنیم.

آواتک: چه توصیه برای دیگر استارتاپ‌ها دارید؟

نیکو: حساب‌شده و با انگیزه کافی وارد فعالیت استارتاپی شوید. راه‌اندازی یک استارتاپ از بیرون خیلی راحت و شیک به نظر می‌رسد و مدام هم در اینترنت می‌خوانید که یک جوان خوشفکر ایده‌ای به ذهنش رسیده، آن را عملی کرده و اکنون به ثروت کلانی دست یافته است، اما این ظاهر داستان است. از ایده تا اجرا و از اجرا تا موفقیت راه درازی در پیش است که جز با پشتکار بسیار زیاد، جز با ساعات کاری بالا و جز با وقف خود برای ایده نمی‌توان آن را پیمود.

اما مهم‌تر از همه این است که به ایده و خودتان ایمان داشته باشید و یک تیم مناسب و همدل برای استارتاپ خود تشکیل دهید، زیرا در استارتاپ‌ها انجام کارها فراتر از وظایف تعریف شده امری معمول است و همه باید آماده باشند که بخشی از کارهای جانبی را نیز بر عهده بگیرند.

 Logo-nikprint-small

نظرات1