مصاحبه با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک، قسمت ششم: پروانه

09/15/2015

قسمت ششم مصاحبه ها با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک به تیم پروانه تعلق دارد. در ادامه مطلب خواننده این مصاحبه با مریم عرفانی از بنیان گذاران تیم پروانه باشید.

 

آواتک: پروانه چیست و چه کار می کند؟
مریم: پروانه بستری است برای هنرمندان تا بتوانند خود را به خریداران معرفی کنند و محصولاتشان را (که شامل دست سازه های هنری است) با شرایطی مناسب و بدون واسطه به فروش برسانند اما این تنها هدف ما نیست. ما در پروانه معتقدیم که شناخت هنرمند کمک بزرگی به درک محصول هنری می کند و می خواهیم فضایی را برای معرفی هنرمندان به مخاطبانشان فراهم کنیم.

 

آواتک: ایده پروانه از کجا آمده است؟
مریم: ما دوستان هنرمندی داشتیم که در شبکه های اجتماعی محصولات خود را می فروختند اما شبکه های اجتماعی برای فروش محصولات دست‌ساز جای مناسبی نیست. کاربران نیاز دارند تا برای خرید یک محصول، نمونه های شبیه به آن را ببیند و اگر به دنبال محصول خاصی هستند آن را پیدا کنند. هم چنین فرآیند سفارش و دریافت کالا در شبکه‌های اجتماعی امنیت ندارد و مشکلات بسیاری را برای افراد ایجاد می‌کند. در سمت دیگر مدیریت سفارش ها و پرداخت ها در فضایی مانند شبکه اجتماعی برای هنرمندان سخت است. ما قبل از شروع پروانه سایت های مشابه خارج از کشور را در این زمینه مانند Etsy بررسی کردیم و با تحلیل آنها و مطابقت با بازار ایران پروانه را شروع کردیم.
آواتک: ارزشی که پروانه ایجاد می کند چیست؟
مریم: محصول با نام و لوگوی هنرمند فروخته میشود وکاربران به آسانی می توانند محصولات مورد نیاز خود را در مجموعه ای که می خواهند پیدا کنند. تلاش هر روزه ما این است که خرید و فروش محصولات هنری با کیفیت را راحت و راحت تر کنیم.

 

آواتک: راجع به تیم پروانه برای ما بگویید. کمی از پیشینه بنیان گذار ها و این که چه چیزی باعث شد فکر کنید شما می توانید این استارتاپ رو شروع کنید.
مریم: در حال حاضر تیم ما از سه نفر تشکیل شده است .پوریا و بهنام که ۸ سال است با هم دوست هستند. پوریا برنامه نویس بسیار قوی است و تخصص او back-end است. او ۸ سال تجربه در زمینه برنامه نویسی دارد و عاشق ایده های نو و حل الگوریتم است. بهنام هم در دانشگاه در رشته IT تحصیل کرده و به صورت تخصصی front-end کار می کند. بهنام دارای تجربه سه ساله بسیاری قوی در این زمینه است و در زمینه هنر هم در شبکه های اجتماعی تجربه فروش را دارد. من (مریم) از کودکی علاقه زیادی به زمینه های مختلف هنر داشتم. دانشگاه تهران رادیولوژی خوندم و بعد از تموم شدن درسم به سمت علاقه اولم که هنر بود کشیده شدم. تجربه در مارکتینگ و محتوا را نیز دارم.

 

آواتک: آینده خودتان و پروانه را چه طور می بینید؟ به چه نحو برای آینده برنامه ریزی می کنید؟
مریم:  ایران کشوری است که از قدیم محصولات دست ساز و هنری داشته است و امروزه نیز در این زمینه بازار رو به رشدی وجود دارد .در آینده نزدیک هدف ما این است که در مجموعه محصولات خود به طور تخصصی به صنایع دستی بپردازیم و بتوانیم این محصولات را در خارج از ایران عرضه کنیم. چارچوب های ما مشخص است و هدف های ما چیزی است که برای ما اولویت دارد .ما برای اهداف خود تلاش می کنیم و در این راه نظرات هنرمندان و کاربران سایت برای ما بسیار مهم است.

 

آواتک: چه طوری با آواتک آشنا شدید؟
مریم: پوریا و بهنام در دانشگاهشان محصولات هنری و دست ساز را با ام وی پی پروانه آرت می فروختند. تا اینکه به این نتیجه رسیدیم پروانه را به صورت جدی پیگیری کنیم. با شتاب دهنده های موجود در تهران آشنا شدیم که در بین آنها آواتک بهترین گزینه بود. آواتک شفافیت زیادی داشت و در مورد مراحل قبل شتاب و بعد آن توضیحات کاملی به ما داده بود و ما آواتک را انتخاب کردیم.

 

آواتک: تجربه شما با آواتک چه طور بوده است؟
مریم: بسیار عالی. تجربه بسیار خوبی بود. فضایی به دور از رقابت های منفی و بسیار دوستانه.ما منتور های بسیار خوبی داشتیم که در همه مراحل در کنار ما بودند.ارتباطات بسیار خوبی که از طریق آواتک برای ما ممکن شد.
آواتک: چه چیزی در مواقع سختی تیم رو با انگیزه نگه می دارد؟
مریم: اعضای تیم مهم ترین چیزی هستند که می تواند باعث موفقیت یا از هم پاشیدن یک استارتاپ شود .تیمی که بتواند در سختی ها پشت هم باشند و اگر به مشکلی برخوردند (که در استارت آپ بسیار شایع است) به همدیگر با تمام وجود کمک کنند. هدف مشترکی که بین ما وجود داشت واین هدف باعث میشد ما روز به روز با انگیزه تر به راهمان ادامه بدهیم.

 

آواتک: بزرگ ترین موفقیت شما تا به این لحظه چه چیزی بوده است؟
مریم: یکی از مهم ترین چیزهایی که برای ما رقم خورد رابطه ای بود که با هنرمندان به وجود اوردیم . محصول آنلاینی که توانستیم فروش را توسط آن شروع کنیم که آماده کردیم و اینکه چند ساعت بعد از شروع آنلاین پروانه آرت ما اولین سفارش خود را دریافت کردیم.

 

آواتک: چه توصیه ای دارید برای تیم هایی که قصد دارند یک استارتاپ رو شروع کنند؟
مریم: اینکه خود را برای روزها و ماه های سختی اماده کنند . راه اندازی استارتاپ از بیرون شاید ساده به نظر برسد اما در واقعیت کار سختی است که تبدیل به بخش بزرگی از زندگیت میشود .شاید تشبیه مناسبی نباشد اما استارتاپ تو تنها شغل تو نیست که بتوانی مرخصی بگیری و چند روز ولش کنی و بروی . مانند فرزند تو میشود که نمی توانی بگویی خوب از اینجا به بعد دیگر نمی خواهم فرزندم را بزرگ کنم یا می خواهم یک هفته ولش کنم

و مرخصی بروم. و مهم ترین چیز در استارتاپ تیم است. تعامل و هماهنگی تیم و اینکه همه اعضای تیم به کاری که در پیش گرفته اند باور داشته باشند و در مقابل سختی ها جا نزنند.

 

Parvanehlogo

 

ParvanehArt.com

نظرات2