ارائه 10 استارتاپ آواتک در اولین ارائه استارتاپی (Demo Day) ایران

04/13/2015

پنجشنبه گذشته، 20 فروردین 94، بعد از 6 ماه تلاش مستمر، تیم های دوره اول ما در رویدادی به نام روز ارائه به نقطه اوج خود رسیدند. 10 تیم منتخب ما، استارتاپ خود، میزان پیشرفت و حجم سرمایه مورد نیاز خود را در برابر سرمایه گذاران، جامعه کارآفرینی، بزرگان صنایع مختلف و صندوق های سرمایه گذاری به نمایش گذاشته اند. این تیم ها با دریافت بیش از 200 جلسه مربیگری از بیش از 50 مربی مجرب داخلی و بین المللی و سرمایه اولیه تا سقف 120 میلیون تومان برای راه اندازی و توسعه کسب و کار خود، یک برنامه 6 ماهه فشرده را به اتمام رساندند.

این رویداد با سخنرانی محسن ملایری، مدیر عامل و موسس شتابدهنده آواتک، با شرح گزارشی مختصر درباره 10 تیم دوره اول و بعضی وقایع و اعداد قابل توجه که در این اینفوگرافی می توانید پیدا کنید، شروع شد.

 

Avatech R_6

 

 

برنامه با سخنرانی سمر کرم، موسس اولین شتابدهنده استارتاپی لبنان، سکوئنس، ادامه پیدا کرد. او درباره تجربیات و چالش های خود درباره تاسیس سکوئنس در سال 2010 صحبت کرد. در نظر او، ارتباط و متصل شدن به جامعه بین المللی، حلقه مفقوده ی اکوسیستم استارتاپی ایران است.

 

Avatech R_16

 

سخنرانی بعدی متعلق به سعید رحمانی، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری سرآوا بود، شرکتی که در بسیاری از استارتاپ های موفق ایران از جمله، دیجیکالا و کافه بازار سرمایه گذاری کرده است. سرآوا یکی از شرکت های سرمایه گذار در آواتک نیز می باشد. او با اشاره به بازیگران اصلی و تاثیرگزار اکوسیستم استارتاپی ایران، از سازمان های مردم نهاد، فعالیت های دانشگاهی مفید، صندوق های سرمایه گذاری و سازمان های دولتی فعال در این حوزه یاد کرد و در ادامه از همکاران و حامیان اکوسیستم استارتاپی تشکر و قدردانی کرد.

 

Avatech R_25

 

بعد از سخنرانی سعید رحمانی، تیم ها شروع به ارائه استارتاپی خود در مقابل بیش از 180 نفر از حاضران در رویداد کرده اند. ارائه 10 تیم آواتک به دو بخش تقسیم شد و طول هر ارائه 7 دقیقه بود. تیم ها با فراخوان محسن ملایری و گفتن نکته ای مختص هر تیم بروی صحنه آمده اند. گروه اول به ترتیب، ریحون، وبیاد، کافه تونز، دونیت  و تسکولو بودند.

 

[metaslider id=505]

 

بعد از ارائه 5 تیم اول و استراحتی کوتاه، مباحثه گروهی با حضور سمر کرم، سعید رحمانی و مجید زمانی، مدیرعامل بانک سرمایه گذاری کاردان با هدایت محسن ملایری برگزار شد. سعید رحمانی با اشاره به احتیاج کشور به تجربیات بین المللی افزود:”ایران در حال حاضر برای توسعه و گسترش صحنه استارتاپی خود نیاز به تجربیات و مهارت های بین المللی دارد، تا به سرمایه گذاری خارجی و خود دارای منابع سرمایه گذاری داخلی  فراوانی در بخش خصوصی است.” مجید زمانی با تایید این جمله افزود:”سرمایه گذاری تنها اندکی از سرمایه سرمایه گذاران داخلی در استارتاپ هایی که در مراحل اولیه رشد خود هستند باعث ارزش آفرینی کارآفرینان جوان می شود، ضمن آن که نرخ بالای فرار مغزها در ایران را نیز کاهش می دهد.” مجید زمانی که خود از سرمایه گذاران سرآوا است با اشاره به این نکته که، بخش استارتاپی از جمله بخش های معدود در ایران است که دستخوش تحریم ها و رکود اقتصادی در سال های اخیر نشده است.

 

IMG_9971

 

در بخش دوم ارائه ها، به ترتیب تیم های اخبار رسمی،  لندم، کائسنا، هنری و نوار بروی صحنه رفتند و در انتهای رویداد، تیم ها فرصت آن را داشتند که رودرو  با سرمایه گذارانی که علاقه مند به سرمایه گذاری بروی آن ها بودند، صحبت کرده و به سوالات آن ها پاسخ دهند. طبق گفته یکی از تیم های ما که با 12 سرمایه گذار راغب در این رویداد صحبت کرده  بود، مکالمات فقط درباره  اندازه و حجم سرمایه گذاری ها نبوده بلکه به جنبه های رشد پایدار استارتاپ یا وصل شدن به شبکه سرمایه گذار نیز از جمله مباحث این صحبت ها بوده است.

 

[metaslider id=511]

 

در پایان از سرمایه گذاران درخواست شد تا با پر کردن فرم و لیست کردن استارتاپ هایی که خواهان سرمایه گذاری هستند، زمان هایی را برای صحبت های پایانی برنامه ریزی کنند تا پروسه جذب سرمایه گذاری سریع تر به جلو پیش برود.

برگزاری این رویداد نقطه عطف دیگری برای ما و استارتاپ های ما بوده و قدم کوچک دیگری برای به ثمر رسیدن اکوسیستم استارتاپی ایران است. دوره دوم آواتک به همراه تیم های منتخب خود کمتر از یک ماه دیگر شروع می شود تا شاهد رشد استارتاپ های برجسته بیشتر در 6 ماه آینده باشیم.

[metaslider id=518]

نظرات1