مصاحبه با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک، قسمت دهم: اسمارت بین

10/13/2015

این هفته در قسمت دهم و آخر سری مصاحبه ها با تیم های دوره دوم شتابدهی آواتک به سراغ ادوین بابومیان از تیم اسمارت بین رفته ایم. در ادامه مطلب خواننده این مصاحبه باشید.

آواتک: اسمارت بین چیست و چه کار می کند؟

ادوین: ما تجهیزاتی را برای نگهداری از گیاهان در گلخانه ها تولید می کنیم و هدف اصلی ما هم گلخانه ها می باشند. ما تعدادی سنسور در گلخانه ها نصب می کنیم و با استفاده از یک پردازنده مرکزی و اطلاعات سنسور ها سلامت گلخانه را بررسی می کنیم. همچنین تعدادی کنترلر داریم که به کمک آنها دما و رطوبت را تحت نظر می گیریم. همچنین وضعیت پنجره ها و پرده های گلخانه را نیز کنترل می کنیم.

 

آواتک: ایده اسمارت بین از کجا آمده است؟

ادوین: تقریبا ایده اولیه همین بود، ولی کوچک تر! من قبلا یک وسیله آبیاری گیاهان خانگی ساخته بودم که محیطی ایده آل را برای گیاه به وجود می آورد، ولی برای رشد استارتاپم احتیاج به بازاری بزرگتر و جدی تر داشته ام برای همین هم ایده ام را از گلدان به باغچه، ویلا های خارج شهر و نهایتا گلخانه تغییر دادم. البته محصولاتی را که برای گیاهان خانگی درست کرده بودم  هنوز پشتیبانی می کنم.

 

آواتک: ارزشی که اسمارت بین ایجاد می کند چیست؟

ادوین: اول اینکه برای گلخانه ارزش افزوده  به وجود می آورد. قبلا اگه سیستم های گرمایشی گلخانه خراب می شد تمامی محصولات گلخانه از بین می رفت. (بیشتر از ۴۰۰ میلیون تومان)

دوم اینکه  در مصرف آب و انرژی صرفه جویی می کند. در ایران ۹۲%  آب در کشاورزی مصرف می شود، این درحالی است که در کشور های دیگر ۷۰% و حتی کمتر مصرف می کنند. حال اسمارت بین با برنامه های پیش فرضی که دارد مصرف آب را ۷۰% کم می کند.

سومین نکته این است که  کار با گلخانه های هیدروپونیک، مدیریت و نگهداری آن ها دانش و هزینه زیادی  می طلبد. این در حالی است که با استفاده از اسمارت بین ما کار را راحت تر می کنیم.

چهارمین نکته مدیریت راحت تر و امنیت بیشتر است.  با اسمارت بین شما یک دستیار باهوش دارید که ۲۴ ساعت شبانه روز از گلخانه شما محافظت میکند.

 

آواتک: راجع به تیم اسمارت بین برای ما بگویید. کمی از پیشینه بنیان گذار ها و این که چه چیزی باعث شد فکر کنید شما می توانید این استارتاپ رو شروع کنید.

من قبلا تقریبا از بچگی عاشق دنیای الکترونیک بودم و هستم، قبلا هم مادربرد لپ ها را تعمیر می کردم، بعدا وارد بازار خانه های هوشمند شدم و بعد تجهیزات الکترونیکی خودم را طراحی کرده ام که با استقبال نسبتا خوبی از طرف مشتری های اصلی ام روبه رو شدم. از طرفی هم چون گل و گیاه را دوست داشتم شروع به ساخت تجهیزات این زمینه شدم، رفته رفته کار رو از گلدان های خانگی کوچک به حیاط، باغ، زمین های کشاورزی و در آخر به گلخانه ها رساندم.

سعید آرین کیا: متخصص دنیای الکترونیک، اگه اتاق خوابش رو ببینید شبیه یه کارخونست! همه چیزش مکانیزست! حتی در اتاقش با موبایل باز و بسته می شود! از وقتی به تیم ما اضافه شده ما با سرعت بیشتری پیش می رویم و داریم کیفیت محصولاتمان را بهتر می کنیم.

پرستو علوی: برنامه نویس خوب ماست و تقریبا مشکلی نیست که نتواند حل کند! علاوه بر برنامه نویسی، در زمینه ساخت محصولاتمان هم به سعید کمک می کند و دوست دارد در کار های دیگهر هم به تیم کمک کند!

 

 آواتک:‌ آینده خودتان و اسمارت بین را چه طور می بینید؟ به چه نحو برای آینده برنامه ریزی می کنید؟

ادوین: برنامه های زیادی وجود دارد که باید اجرا شود. بسیاری از آنها جالب و هیجان انگیزاند و بعضی از آنها هم کمی پیچیدگی دارند. ما در نظر داریم به محض اینکه شما خواستید به گل و گیاه و طبیعت فکر کنید اولین چیزی که به فکرتان بیاید اسمارت بین باشد.

 

 آواتک: چه چالش هایی در راه رشد اسمارت بین وجود دارند؟

ادوین: معمولا استارتا پ ها در دل چالش ها شکل می گیرند. اگر یک استارتاپ چالش نداشته باشد مثل سفینه ای هست که سوخت برای پرواز نداشته باشد! کار ما این است که چالش ها را حل کنیم و شرکت خودمان را بزرگ تر کنیم. ولی تنها چیزی که نتوانستم برایش راه حلی داشته باشم کمبود وقت است!

 

آواتک: چه طوری با آواتک آشنا شدید؟

ادوین: من تقریبا از دومین استارتاپ ویکندی که برگزار شد به اکوسیستم کارآفرینی ایران علاقه مند شدم و سعی کردم ایده هایی را که پرورش می دهم در این زمینه باشد. برای همین همیشه سعی کردم که با ایده های نو وارد بازار بشوم ولی خوب لازم بود که ایده ام را جایی استارت بزنم و این بود که با آواتک آشنا شدم.

 

آواتک: تجربه شما با آواتک چه طور بوده است؟

ادوین: تجربه های خوب:  مهم ترین چیزی که یاد گرفتم این بود که چه جوری ایده را در کمترین زمان ممکن به همه بگم. درضمن یه فضای کاری خوبی دارم.

بداش: از بدی های آواتک هم این است که زمان کمی داریم و این زمان سریع تر از حالت عادی می گذرد و اینکه شاید آدم هایی را ببینید که خیلی سوالات ابتدایی می پرسند در حالی که کلی کار داریم!

 

آواتک: چه چیزی در مواقع سختی تیم رو با انگیزه نگه می دارد؟

ادوین: یه پیتزا

 

آواتک: بزرگ ترین موفقیت شما تا به این لحظه چه چیزی بوده است؟

ادوین: دارم میسازمش…

 

آواتک: چه توصیه ای دارید برای تیم هایی که قصد دارند یک استارتاپ رو شروع کنند؟

ادوین:

اولیش تمرکز است.

چیزی را بسازید که حداقل ۵ نفر از دوستانتان نقدا برایش پول بدهند.

خلاقیت اونقدرها هم چیز خوبی نیست! مهم این است که اجرایش کنید.

صبر کنید! استارتاپ رو نمی شود گفت که تا سال اول شکت خورده یا پیروز شده!

تا ۵ نفر اول تیم مهم ترین افراد هستند! هرکسی رو داخل تیم نیاورید.

این وظیفه شما نیست که مشکلات همه را حل کنید.

کوچک شروع کنید، حتی اگه ایده ای بزرگ دارید! (جابه جایی کوه سخت است ولی سنگ ریزه ها راحت ترند)

هدف های بلند مدت رو باید تو یه دفتر ۱۰۰ برگ بنویسید.

به همه گوش کنید ولی آخر سر کار خودتان را انجام دهید.

تا دو سال اول همه چیز مربوط به کسب و کار خودتان رو تست کنید، بعد از آن فقط یک مورد را ادامه دهید.

http://smartbeen.com/

نظرات2